Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

600 000 лева повече в Културния календар на Пловдив за 2025 г.

След кратък дебат с 46 гласа „За“ Общинският съвет на Пловдив прие Културния календар за 2025 години. Той е на обща стойност 4 милиона 350 хиляди лева, който е увеличен с 600 000 лева в сравнение с този от настоящата година. 

Общинският съветник от „Възраждане“ Господин Апостолов поиска да разбере защо за честванията на национални празници има заложени най-малко средства. Стефан Шилев от ГЕРБ подчерта, че трябва да се гледа качеството, а не количеството. Ресорният заместник-кмет Пламен Панов заяви, че това са само средства, които са за техническото обезпечаване на честванията. Отделно културните институти на Пловдив получават средства за реализиране на културна програма за тези празници. 

Най-много средства – малко над 2 милиона лева се отделят за следващата година по реда на Наредбата за финансиране на проекти по програма „Култура“, което представлява 47,41 % от общия бюджет на Културния календар. От тях 1 милион 753 хиляди лева са за фестивали и значими събития. 

Сумата осигурява финансиране на 51 проекта, като с най-много точки е оценен фестивалът „Пловдив чете“. Той получава финансиране от 58 000 лева. 

С най- високо финансиране са фестивалите „Дни на музиката в Балабановата къща“ и кукленият „Двама са малко- трима са много“, които ще получат по 75 000 лева. 

С близо 70 000 лева общинска субсидия в каледнара влизат и проектът на Регионалната занаятчийска камара Занаятчийски училище“, „Пловдив вайбс“ на творческия комплекс „Инкубатор“ и форумът за съвремемен театър и танц „Черната кутия“.

В звуковия файл можете да чуете интервю със заместник-кмета на Пловдив Пламен Панов. 

По публикацията работи: Марин Данев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Градски турове за 18 април организира "Старинен Пловдив"

На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..

публикувано на 18.04.25 в 10:10

Изложба „Вяра и Светлина“ в храм „Пресвето сърце Исусово“

Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски.  Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..

обновено на 18.04.25 в 09:32

Как рибите се появиха в картините на Йорданка Георгиева?

Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи  Йорданка Георгиева.  Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция.  Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..

публикувано на 18.04.25 в 08:00

"От Аз-буки до ИИ" - събития в НБ "Иван Вазов"

Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..

публикувано на 16.04.25 в 12:28