Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юбилейно издание на Виенски българистични четения

| Интервю


 „Кръстопътища: интровертност и екстравертност на българската култура. Европейски контексти“ е насловът на Десетата международна интердисциплинарна конференция за студенти и докторанти, която започна на 5 декември 2024 г. във Виена.

Конференцията е продължение на традиционната среща с българистична тематика настуденти и докторанти от различни страни, провеждана от 2014 г. в Българския културен институт „Дом Витгенщайн“ във Виена, Австрия. Организатори са Атинскиятнационален и Каподистриев университет (Гърция), представен от Департамента по рускиезик и литература и славистика, Славянският семинар на Университета „Алберт Лудвиг“– Фрайбург (Германия), Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ в лицето наФилологическия факултет и домакинът „Дом Витгенщайн“ във Виена. Партньори саМинистерството на образованието и науката, лекторатите по български език, литература и култура към чуждестранни университети, Министерството на културата, Посолствотона Р България в Австрия, Асоциацията на лекторите по български език, литература икултура (АЛБЕЛК) и НИОН „Аз-буки“.Форумът  бе открит от вицепрезидента на Р България г-жа Илияна Йотова,под чийто патронаж е събитието.

Над 70 участници от 24 европейски и извъневропейски университета (от Австрия,България, Великобритания, Германия, Гърция, Индия, Италия, Китай, Полша, Словения,Сърбия, Украйна, Унгария, Япония и др.) ще дискутират въпроси, свързани с кръстопътите, отразени в културата, литературата, езика, обществените нагласи, историческия път и съвременността.

На откриването ще бъде представен българският превод на „Славянски свят“, лекционен курс на проф. Иван Шишманов, четен в Университета „Алберт Лудвиг“ – Фрайбург през 1923–1924 г. (съст. проф. Елизабет Шоре, проф. Румяна Конева, изд.„Марин Дринов“). 

За значението и представянето на събитието говорихме с доц. Светла Черпокова от ПУ "Паисий Хилендарски".

Чуйте цялото интервю в звуковия файл!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Диви треви" на Станка Александрова в ДПХ

Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува.  Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви".  Композициите на творбите и цветовете им изследват..

обновено на 09.01.25 в 07:18

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27

"Писмо до баща ми" и до себе си с Вилиян Гешев

Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..

публикувано на 08.01.25 в 10:02

НГСЕИ с голяма изложба на бивши ученици за 50-я си юбилей

Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..

публикувано на 08.01.25 в 09:42

Хайку конкурсът “Мая Любенова” се провежда за шеста година

стара ферма… един на друг подпрени хамбарът и черешата Мая Любенова Конкурсът е отворен за всички, от първи януари до 28 февруари 2025 година, като всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку, на свободна тема. Изпратените хайку творби трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в..

обновено на 07.01.25 в 17:07