Защо стопаните от Велинград настояват казусът със заразата от чума по овцете да се разследва? Откъде идват съмненията на фамилията Илиеви за нарушения от страна на отговорните институции? Жертва ли са на кокнуренция тези животновъди, както самите те твърдят?
Темата пред Радио Пловдив коментира Стефан Попов, председател на Независимото сдружение „Екогласност“ в Пазарджик, който е и един от учредителите на Националния клуб на Българското овчарско куче. Той е при фермерите във Велинград още от началото на скандала със заразата с чума по овцете.
Ако имаше заразяване с чума, вече щяхме да имаме много тежки последствия, отбеляза Попов. И заяви, че сред животните във фермите във Велниград няма признаци на никакво заболяване. За тоя дълъг период ако имаше чума, тук щеше да е страшно. Щеше да мирише на трупове навсякъде.
"Тука хората може и да не постъпват правилно, но те вече са до такава степен обезверени и до такава степен е избуяло недоверието им към хората, с които контактуват по повод този сложен казус, че аз не ги оправдавам, но ги разбирам", каза Стефан Попов.
Той отбеляза, че фамилията Илиеви са създали едно изключително качествено стадо, но на местно ниво им се пречи да се развиват.
По думите му, на място във фермите не е дошъл никой от институциите, които са пряко заинтересовани за справяне с огнището на заразата.
"Хората от БАБХ, които взеха пробите, постъпиха абсолютно професионално. Това не мога да го отрека. Но тези, които ги отчитат, са толкова компрометирани, че никой вече няма да им повярва в нищо", посочи екологът.
"Ние ще присъстваме тук на терен и ще пазим достъпа до фермата, за да не бъдат изтровени или изкуствено заразени овцете", категоричен е Стефан Попов.
Интервюто със Стефан Попов е в звуковия файл.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...