Държавното горско стопанство в Пловдив се включва в кампанията на Южното централно държавно предприятие в Смолян и ще продава живи и отсечени елхи, съобщи Шабан Мюмюн от разсадника, който се намира на Голямоконарско шосе.
"ДГС - Пловдив и тази година участва в кампанията със сребрист и обикновен смърч, както и с обикновена ела. Продават се отсечени и живи елхички, като за отсечените цената им варира от 3 до 40 лева, в зависимост от височината, а за живите от 70 до 80 лева. Те са високи около метър и 50 см и се произвеждат в разсадника, а отсечените се добиват при санитарна сеч в гората", обясни той. И добави, че част от дръвчетата се даряват на детски градини и социални заведения, ако те заявят, че искат.
В Пловдив кампанията вече е започнала, разказа лесничеят. Миналата година в Пловдив са били продадени 65 живи елхи, а 30 са били отсечените. Тази година се очаква бройката да бъде подобна, а от разсадника са приготвили 140 елхички с коренова система и 60 отсечени.
Оказва се, че повечето пловдивчани много харесват живите дръвчета, но предпочитат да украсят изкуствена елха. Има и такива, които си купуват коледното дръвче от разсадника.
Шабан Мюмюн всяка година помага на желаещите да си купят жива елха. И ги съветва да си вземат смърч или кедър, които са подходящи за градски условия. Когато си купуват жива елха е важно да обърнат внимание колко са големи фиданката и контейнера. "Защото не може на 3 метра фиданка да има малко контейнерче от около 15 литра вместимост, това означава, че има малка коренова система. Бих ги посъветвал също да избират по-малки или средни фиданки, за да си ги отгледат от малки", обяснява лесничеят.
По думите му живата елха трябва да се пресади веднага след коледните празници в градината, но трябва да се внимава температурите навън да са положителни. Мюмюн съветва също живите дръвчета да не се държат близо до камина, парно или друга печка, за да не се похаби дръвчето, а също елхичката да се полива. А при засаждането пръстта да се утъпче, за да няма въздушни ямички и периодично дръвчето да се полива.
Кампанията за продажба на живи и отсечени елхички на южното централно държавно предприятие продължава до 20 декември.
Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..
„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..
За края като ново начало, за (не)възможния диалог между Източната и Западната църкви и за политиката и вярата е разговорът ни с бившия директор на Дирекцията по вероизповеданията, историка проф. Христо Матанов. Той коментира защо Балканите бяха ключов регион за папа Франциск. "Интересни са по много причини, но неговият интерес не е съвсем..
При последната си поява в неделя, на Великден, папа Франциск бе с омофор, който му бе подарен при визитата му в България през 2019 г. Ритуалната дреха е изработена от екипа на Нина Димитрова, която е родом от Асеновград и е специалист в изработването на църковни одежди. Как се стигна до изработването на омофора? Тя разказа, че поръчката..
Имаме голяма проектоготовност и много улици за основен ремонт. Както за всички райони, така и за нас в бюджета се отделят първоначално по 500 000 лева, които са недостатъчни, но се надявам при евентуална актуализация на бюджета да се случат повече неща. Това заяви в програма "Точно днес" кметът на район "Източен" Емил Русинов. Той посочи, че на този..