Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Допълнителният налог ще доведе до закриване на минни компании

Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина.

Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва за първи път от създаването на минното дружество.

За прогнозираните от миньорите милиони левове загуби за добивния сектор и опасенията за закриване на работни места Антоанета Петричанска разговаря с Валентин Вълчев, председател на Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ, които са едни от организаторите на протеста.

Данъкът е планиран при формиране на предложението за бюджет като допълнителен данък върху предприятията по Закона за подземен добив. Естествено, всички предприятия от минно – добивния бранш плащат концесионни такси, плащат корпоративен данък, данък печалба и осигурови. И сега изведнъж, в края на годината, да им наложиш допълнителен данък е прецедент. Такъв налог няма в другите страни, които са членове на ЕС“, каза в интервю за предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив Валентин Вълчев.

Според него с този налог финансовото министерство се опитва да запълни дупките в държавния бюджет за 2025 година.

„Не съм сигурен, че ако този данък стане факт, тези 900 милиона ще излязат така от минните компании. Защото това ще доведе до ликвидация на голяма част от тях, до закриване на работни места и намаляване на заплати“, подчерта още синдикалистът.

Според него сериозна част от големите печалби на тези компании се реинвестират, още повече, че те са български фирми, а не като чуждите банки, които изнасят огромната печалба извън страната.

„Ако не се стигне до някакво споразумение, неминуемо ще се стигне до окупиране на НС в деня на гледането на проекта на бюджет 2025 година. Целият бранш ще бъдем на площада около парламента и се надявам, че тогава политиците ще проявят разум“, заяви още Валентин Вълчев.

Цялото интервю с Валентин Вълчев можете да чуете в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28