Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост.
Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Създаване на мрежа от изследователски висши училища в България“.
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ спечели проект на обща стойност 20 милиона лева, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост.
Проектът „Дигитални устойчиви екосистеми – технологични решения и социални модели за устойчивост на екосистеми (ДУЕкоС)“ е част от мрежата от изследователски висши училища в България. Това каза проф. Невена Милева, заместник-ректор на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“:
„Целта на проекта е да работим по т.нар. устойчивост на екосистеми, което включва приложение на концепцията на екосистемните услуги и в себе си интегрира екологични, социални и икономически принципи“.
Целта е да се решават проблеми, породени от засиления антропогенен фактор. Целевите групи по проекта всъщност са цялото общество, посочи проф. Милева: „... защото проектът предвижда и екологични решения, резултати, свързани с биотехнологиите, които биха могли да се прилагат в медицината, в хранителната индустрия. Имаме и отделна част, която се занимава с модерни съвременни образователни системи, т.е. методи за образование, дигитализация, т.нар. „умни градове“.
Дейностите по проекта са разпределени в няколко групи, свързани с изследване и анализ на околната среда, международно сътрудничество, стимулиране на научно-приложни изследвания и др.
Вече има и конкретни резултати, например джибри от различни сортове грозде, които съдържат различно количество полифеноли, полизахариди, фибри.
"Разработихме биотехнологичен процес и продукт, който може да се прилага като антиоксидантен комплекс за превенция и контрол на оксидативния стрес при преддиабетно състояние и диабетно болни. Друг интересен резултат в областта на биотехнологиите е разработването на нови портативни апарати за измерване количеството на активни вещества в козметични и хранителни продукти. Имам предвид масов продукт в козметиката, който е съставката за избелване на кожата. Ние в момента работим биосензор за дедекция на вещества, които подтискат процеса на пигментация на кожата".
Проф. Милева допълни, че в университета е инсталиран референтен уред, разработен по специална технология, и с тяхната експертиза и апаратна част са търсен партньор в граждански инициативи за мониторинг на въздуха.
Друг интересен момент като резултат от нашата работа е т.нар. „живи стени от мъх“, които традиционно се използват за подобряване на градската естетика и качеството на въздуха. В рамките на проекта ДУЕкоС те са първите за България и за първи път в международен мащаб ги използваме като инструмент за мониторинг на качеството на въздуха. Това, разбира се, е директен принос към местните и държавни органи в сферата на околната среда за смекчаване на проблемите в екологично засегнатите райони.
Резултатите от проекта ще дадат нова насока при изследването на замърсяване на околната среда, климатичните промени, пречистване на околната среда и водите, особено от пластмаси. ПУ вече има 2 заявки за международни патенти и подготвяме още 3, така че това са добри резултати от проекта, който дори не е завършил, каза проф. Милева.
Друг аспект е изграждането на смарт център за нови образователни технологии.
„Навсякъде в момента говорим за дигитализация, за съвременни методи за обучение, приложение на STEM и STEEM технологии в училищното образование. Ние в този център ще предлагаме широко обучение и на действащи учители, и на бъдещи студенти, които ще бъдат учители и ще прилагаме изключително съвременни образователни технологии.
Проектът на ПУ стартира през февруари 2023 г. и ще приключи през юни 2026 г.
Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в програма..
Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия. Това заяви пред Радио Пловдив заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев . Той посочи, че всичките 36..
„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..
Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..
В проектобюджета за 2025 година агросекторът не само не е приоритет, но направо е пренебрегнат. Това пишат в позиция до медиите от Асоциацията на земеделските производители в България. В нея се отбелязва, че в Бюджет 2025 липсват прокламираните от властта през последните няколко месеца важни обещания – инвестиции от 1 милиард и 200 милиона лева..