Изложбата "Слово и образ: археологически находки и възрожденско изкуство“ ще бъде открита днес в Регионален археологически музей – Пловдив.
Експозицията е посветена на Рождество Христово. Изключително събитие, дало отражение върху всички сфери на обществения живот, празник на духовното възраждане, пишат от музея.
Куратор е Соня Семерджиева - главен уредник, изложбата продължава до 25.03.2025 г. в зала IX, РАМ-Пловдив.
За програма "Точно днес" тя разказа, че основната цел на изложбата е да представи един различен поглед към събитието Рождество чрез подбрани средновековни и възрожденски културни ценности от фонда на Археологическия музей. Представянето на значението на християнската религия в живота на средновековния и в живота на възрожденския човек e с акцент върху християнските ценности и послания.
Рождество Христово! Изключително Събитие, дало отражение върху всички сфери на обществения живот, празник на духовното възраждане. Ражда се Нова ера в историята на човечеството /с препратка към раждането на Новата година/. Една религия, дала отпечатък върху целия смислен живот на хората, дори летоброенето се променя и разделя световната история на две епохи (събития преди Христа и такива – след Рождество Христово).
Защо СЛОВО и ОБРАЗ? Православната вяра е изградена именно върху изначалната симбиоза между Слово и Образ. Но Образът не е подчинен на Словото, а го допълва, тълкува и обогатява. В началото бе Словото,… и Словото бе Бог (Бог Отец), преминал по-късно в Образ (Образът на Бог Син – Иисус).
С подбрани артефакти от археологически разкопки и възрожденски културни ценности, в пресъздадена атмосфера на християнски храм изложбата разкрива основни постулати в християнските тайнства и библейски събития, свързани с Рождество.
Обединителната линия, съпътстваща живота на средновековния човек /и този на възрожденския човек се корени в християнските нравствени и семейни ценности и послания, утвърдени чрез философията на християнската религия, допълни Соня Семерджиева.
Интервю с нея може да чуете в прикачения звуков файл.
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..
Тази вечер в Клуб „Петното на Роршах“ ще се състои премиера на стихосбирката на Станислава Станоева „Хляб, любов и други ангели“. За поетесата и нейната книга ще говори Александър Секулов. Според поета и графичен дизайнер Иво Рафаилов книгата е пропита с носталгия, като светлина, която идва отдалеч и осветява пътя.
Художникът Васил Петров представя изложба живопис „Дионисиеви мистерии“ в галерия „Възраждане“. Тя се открива тази вечер, а с експозицията художникът ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. „Новата изложба на Васил Петров отново ще ни потопи в тайнства – божествени и човешки. Любимите на художника сюжети – жената, виното, боговете са..
Оперната прима Соня Йончева ще представи за първи път в България на сцената на Античния театър в Пловдив 2 спектакъла през юни тази година. На 16-ти юни пред публиката тя ще изпее „Филмова музика“, а на 18-ти – Норма, с която преди 10 години предизвика фурор по световните сцени. Своята програма "Пееща актриса" Соня Йончева представи с..