Изложбата "Слово и образ: археологически находки и възрожденско изкуство“ ще бъде открита днес в Регионален археологически музей – Пловдив.
Експозицията е посветена на Рождество Христово. Изключително събитие, дало отражение върху всички сфери на обществения живот, празник на духовното възраждане, пишат от музея.
Куратор е Соня Семерджиева - главен уредник, изложбата продължава до 25.03.2025 г. в зала IX, РАМ-Пловдив.
За програма "Точно днес" тя разказа, че основната цел на изложбата е да представи един различен поглед към събитието Рождество чрез подбрани средновековни и възрожденски културни ценности от фонда на Археологическия музей. Представянето на значението на християнската религия в живота на средновековния и в живота на възрожденския човек e с акцент върху християнските ценности и послания.
Рождество Христово! Изключително Събитие, дало отражение върху всички сфери на обществения живот, празник на духовното възраждане. Ражда се Нова ера в историята на човечеството /с препратка към раждането на Новата година/. Една религия, дала отпечатък върху целия смислен живот на хората, дори летоброенето се променя и разделя световната история на две епохи (събития преди Христа и такива – след Рождество Христово).
Защо СЛОВО и ОБРАЗ? Православната вяра е изградена именно върху изначалната симбиоза между Слово и Образ. Но Образът не е подчинен на Словото, а го допълва, тълкува и обогатява. В началото бе Словото,… и Словото бе Бог (Бог Отец), преминал по-късно в Образ (Образът на Бог Син – Иисус).
С подбрани артефакти от археологически разкопки и възрожденски културни ценности, в пресъздадена атмосфера на християнски храм изложбата разкрива основни постулати в християнските тайнства и библейски събития, свързани с Рождество.
Обединителната линия, съпътстваща живота на средновековния човек /и този на възрожденския човек се корени в християнските нравствени и семейни ценности и послания, утвърдени чрез философията на християнската религия, допълни Соня Семерджиева.
Интервю с нея може да чуете в прикачения звуков файл.
Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%. От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..
Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България. Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия. Призът „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...
Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..
Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества. Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?" Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.