Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тиха и свята нощ ни предстои - "Точно днес"

На Бъдни вечер светът притихва в очакване. 

В голямата тишина преди Рождество Христово са стаени бляновете ни за по-добри дни, за повече спокойствие, разбиране и  обич. Топлината на дома ни омагьоства с радост от присъствия, разговори, споделени емоции, от които блика сила.

Силата да бъде пожеланото  от нас, а късметът в питката - да сме искрени и истински.

Името на празника произхожда от "Бъдник" - дървото, което гори в огнището и символизира светлината и топлината, озаряващи дома. Магичният заряд на този празник не се таи единствено в ритуалите, а е символ на обичта и надеждата искрите от бъдника и думите в молитвите ни в тази специална нощ да озарят сърцата ни с мир и доброта...

"Точно днес" е време на надежда  и внимание, защото тишината отзвучава оглушително, за да ни предупреди за думите, които сме изрекли в гняв или ще изречем неуместно. На Бъдни вечер тишината в нощта е свята, заради чудесата, които се случват на Коледа...

За някои малки чудеса в живота ни ще си припомним в гласове и теми от програмите на Радио Пловдив, оставили красиви следи във времето.

За талантливите пловдивски ученици Виктор Василев, който през септември замина да учи в Консерваторията в Лозана, Швейцария и Радостин Чолаков от Барутин, спечелил награди за отличните му софтуерни проекти и вече учи в престижния Станфордски университет, разказва Живка Танчева. 

Добавяме е разказа за младия пловдивски цигулар Виктор Костов, спечелил втора награда от Международния цигулков конкурс "Тибор Варга Джуниър" в швейцарския град Сион, вече студент в Консерваторията в Лозана, Швейцария. Интервюто с него е на Паолина Комсалова.

Истинско чудо се случи в началото на септември, когато недоносено бебе от Асеновград бе спасено, благодарение на детската линейка, дарена от инициативата "Капачки за бъдеще". Иванка Петкова ни припомня факта.

"Хляб наш насъщен". Мащабна изложба с това име, посветено на хляба с библейски и евангелски сюжети, създадени върху старинни дървени предмети от традиционния бит, свързани с хляба,  представи известната художничка Вихра Григорова в Пловдив. Какво привлича художничката в желанието да вдъхне нов живот на старите ръчно изработени и отдавна вече с антикварно значение предмети, свързани с хляба - на този въпрос отговаря  Вихра Григорова. 

В отминаващата 2024-та година месец октомври бе посветен на големия български художник Йоан Левиев. "Точно днес" си припомняме някои от знаковите творби на художника, представени в мащабна експозиция от изкуствоведа и директор на Градска художествена галерия Красимир Линков.

Книгите като тих бряг за среща със себе си - поканата за тази емоция е от писателката Мария Лалева, която представи в Пловдив през октомври последния си роман "Пътища отогън". С нея разговаря Димитър Владимиров.

А "Добро утро, Ден" на Бъдни вечер ни връща към разговора с писателя Красимир Димовски  и споделени от него мисли за вярата, приятелите, мрежите, изкуствения интелект и ...хората около нас.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

С ухание на цветя и в очакване на празника „Ден след ден“

В навечерието сме на най- светлия и най- безспорен български празник – 24-ти май! Честването му тази година съвпада с 1170-та годишнина от създаването на славянска писменост и 1160 години от приемането на християнството. За двете годишнини и за избора, който България прави преди 12 века ще ни припомни проф. Христо Матанов. Ще..

публикувано на 23.05.25 в 14:41
Снимката е илюстративна

“Вход свободен” в емоциитe на май

Всяка година по това време в страната започва абитуриентската треска. Родителите ритуално изпращат неусетно порасналите си деца в света на реалния живот, а те посрещат събитието , възторжено броейки до 12, поели за бала, след който се очаква да станат самостоятелни хора. Всички по реда си сме минали по този път, пълни с надежди и мечти за..

публикувано на 23.05.25 в 09:05

Цветно и предпразнично "Точно днес" на 23 май

В петък сутрин в навечерието на 24 май ще ви разкажем за старите ръкописи и книги в НБ "Иван Вазов" в Пловдив, а наш събеседник ще е главният библиотекар в отдел "Специални сбирки" д-р Петко Георгиев. Ще ви заведем и в Цар-Симеоновата градина, изпърстрена вече с мащабни цветни картини,  изобразяващи буквите За първото издание на фестивала Флоропополис,..

обновено на 22.05.25 в 16:57

Евро, имоти и думи в "Ден след ден"

Защо повечето от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото? Отговорът на този въпрос идва от последното проучване на изследователски център "Тренд". Представя го Евелина Славкова. С нея проследяваме и последните щрихи от електоралната картина и оценката за работата на правитеслтвото и нивата на подкрепа към партиите...

публикувано на 22.05.25 в 14:56