Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов, който е организатор на китарния фестивал в Пловдив.
Той обясни, че този ден винаги е асоциирал с една единствена Коледа в живота му. Коледа, която го връща назад в детството, когато е едва 5 годишен. Връща го на село със запалената печка, един метър сняг навън и скреж по прозорците.
„Миризмата на горящо дърво и студа навън. Коледа винаги ми е била това за мен – не елхи, не играчки. Този уют, който тогава съм изпитал още ми се връща, когато наближат тези празници. Щастието от този уют, че всичко ти е наред, че нямаш проблеми. Бил съм на 5-6 години, когато съм го изпитал.
А и самият празник е символиката на раждането на Бог, семейството, топлината, уюта.
Аз съм кръстен на дядо ми и винаги на 25-ти сме се събирали роднини, приятели, братовчеди заедно. Много ми е скъп този празник.
Едно време много се държеше на семейството, на семейните сбирки и от малък така съм научен.
Дядо Христо – голяма част от възпитанието си дължа на него. Научил ме е на най-основните неща, изградил е мораланата и ценностната ми система. Показал ми е, че човек не може само да лежи и да чака нещо да му се случи, че трябва да настоява и да работи“, казва Христо Коликов.
Спомня си, че дядо му е пеел изключително фалшиво, но с много желание. Смята, че вероятно той и баба му, в чийто дом винаги е присъствала песента, стоят в основата на любовта му към китарата и музиката.
„Дядо с носа си издаваше звук, който звучеше сякаш прави соло на китара. Музиката присъстваше много при баба и при дядо“, спомня си Коликов.
Добавя, че няма да измени на традицията от детските години и ще посрещне Коледа и имения си ден семейно.
„Всяка година е различна, никога не правя грандиозни планове, но винаги е весело. Ако дойдат гости, няма да ги връщам. Все пак на имен ден не се кани“, през смях каза Христо Коликов.
На този ден той си пожела вдъхновение да твори и здраве за него и семейството му.
„Един артист не трябва да гледа дали е добре финансово, а да твори, да допринесе по някакъв начин за духовното развитие на другите хора“, обясни философията си Коликов.
Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..
Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..
В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела. За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..