Пожелавам на всички да сме здрави, а второто е да бъдем будни, защото будният човек не се поддава на манипулации и има позиция, която не се страхува да изрази. Всичко опира до личния критерий за добро и зло. Смятам, че през последните години много се разми този критерий и започнаха "мирно да съществуват", а това е много притеснително. Това каза в ефира на "Точно днес" журналистът и тв продуцент Георги Тошев.
Колко е важно да останем будни?
Социалните мрежи ни превърнаха в анонимни хейтъри и цялата анонимна агресия, която е много лесна пред електронното устройство, преминава на улицата и в ежедневието. Това е много притеснително за мен, каза още той.
Георги Тошев допълни, че се интересува от политиката по целия свят и подбира информационните си канали, за да е адекватен на времето и на ситуацията. "Всички процеси в геополитически план обаче не ни правят големи оптимисти. Всеки може да изгради критерии, в които да вярва и да ги отстоява. Единственото, за което се моля, е да спрат войните, защото те са в основата на глобалните зависимости".
За книгата, посветена на Лили Иванова
Георги Тошев изпрати 2024-та година с книгата "Лили", посветена на естрадната прима Лили Иванова. "Това беше дълъг проект. Дори читатателите се разделиха - твърдите фенове, дори непрочели книгата, откровено ме нападаха, че нямам право. Имаше, разбира се, и такива, прочели книгата, които се обадиха и ме поздравиха.
Това е документална книга, с жив и пълноценен образ. Ако бъдем интелигентно критични към хората, на които се възхищаваме, те няма да загубят от блясъка си, а дори ще бъдат по-пълноценни и по-добри примери. Щастлив съм, че приключих книгата. Давам правата на голяма компания, която започва подготовката за филм по книгата - тя е истински сценарий за филм с пълнокръвния образ на Лили".
Журналистът допълни, че днес имаме нужда само от едно - цялата истина, и тя може да бъде реконструирана чрез документи и факти, интервюта и свидетелства на хора, които са я познавали.
"До момента Лили не е реагирала на книгата, което го приемам като изключителен комплимент", каза още журналистът.
Новите проекти
Георги Тошев анонсира, че през 2025-та година да очакваме много интересна тв поредица на австрийски колеги, която ще разкаже за Шенген не чрез коментарни студиа, а чрез документални епизоди.
"Аз правя 2 от тях - за българско семейство, заминало през 70-те години и установило се в Австрия, и за младо семейство, което буквално тези месеци се премества във Виена и започва живота си наново. Така, чрез техните съдби, ще покажем добрите страни на обединена Европа и какво означава свободното придвижване за нас.
Продължавам работа и за голяма стрийминг платформа, както и в тв ефир. Още на 19 януари е премиерата на фирма за художника Стоимен Стоилов, носител на Хердерова награда".
Нека си пожелаем тази година да бъде възможната, успокоената, годината, в която всеки да намери своето място и своя път за реализация, каза още журналистът и тв продуцент.
Цялото интервю на Антония Попова с Георги Тошев е в прикачения файл.
Безопасността и здравето при работа са ангажимент на всички. Това е обща задача и трябва постоянно да се подобрява. Това коментира експертът на КТ "Подкрепа" Александър Загоров в деня за защита на безопасните условия на труд. Той подчерта, че статистиката за миналата година, която показва увеличение на трудовите злополуки за цялата..
Години наред ние се борим с дефицита на лекари в различни сфери на медицинското обслужване. Значителното застаряване на общопроктикуващите лекари поставя в риск порвичното медицинско обслужване на хората в малките населени места. В Смолянско все още има общопрактикуващи лекари, които осигуряват достъп до медицинско обслужване в населените..
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..