"Най-характерното за това поколение ще бъде, че ще се развива в условията на Изкуствен интелект. За предишното поколение беше характерен преходът от аналогови към цифрови технологии, докато при сегашното поколение физическият труд, а и една голяма част от умственият труд ще стават до голяма степен излишни", коментира демографът от Института за изследване на населението и човека към БАН доц. д-р Спас Ташев.
Според него изкуственият интелект ще покрива една голяма част от човешката дейност и тя ще стават излишниа, спрямо предишните представи, с които са израснали дисегашните поколения на Земята.
Поколението Бета ще бъде различно от поколението Z. Всъщност това поколение Z ознаменува най-голямата промяна поколенческа в историята на земята, обясни доц. Ташев.
По думите му практиката да се означават поколения води началото си от ХХ-и век, като в началото периодите са били доста по-дълги, със средна продължителност 25 години. Към края на ХХ-и и началото на ХХI-и век този интервал се свива до 15 години. Демографът прогнозира, че в бъдеще тези интервали ще намалеят до 10 години, докато преди подобни промени са ставали след векове.
Според доц. Ташев при всички положения в бъдеще ще има засилване на независимостта при поколенията.
"Подобна независимост и прекъсване на приемствеността, се наблюдаваше и при предишните поколения. Но тъй като родителите са много ангажирани, т.е. възпитанието на децата до голяма степен се трансформира от семейната страна към ролята и мястото на държавата в образователния процес, държавата ще има все по-големи отговорности", смята той.
Ученият посочи, че ще има и много предизвикателства, тъй като досега се отчитат само положителните страни на информационните технологии и изкуствения интелект. По думите му трябва да си зададем въпроса дали човечеството е подготвено за тези промени, които не настъпват едновременно в цялото земно кълбо. С навлизането на глобализацията една част от човечеството е почерпило много възможности от тези промени, но друга част, която живее в развиващите се и неразвити части в света, все повече задълбочава социалната дистанция между тези части на света. Това ще продължи и в бъдеще, т.е. ще има един конфликт на стари и нови ценности, трудно ще се намира балансът между новите тенденции и рутината от миналото. Ще се стигне и до преодоляване на някои кризисни моменти от самите личности.
"Към момента се наблюдава едно много сериозно социално заболяване, което се нарича екранна зависимост. То засяга една част от младото поколение и в момента трудно разграничава реалния момент от живота в електронните монитори – смартфони, телефони, таблети, компютри. Много е важно семейната среда и училището да даде баланса, чувството за мярка, докъде са границите на позволеното, откъде настъпват психологичните увреждания. Така че в бъдеще ще има предизвикателства, които трябва да бъдат решавани", подчерта доц. Ташев.
В същото време в първия делничен ден от Новата година много хора и семейства с деца излязоха на Главната улица да се порадват на слънчевия и топъл зимен ден. Те разказаха пред наш репортер как си представят новата 2025-а година за себе си и своите деца.
Чуйте повече в звуковите файлове.
Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..