Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ОУ "Екзарх Антим Първи" е изцяло обновено и модернизирано, има и физкултурен салон

В Пловдив откриха училището на бъдещето

Министър Галин Цоков: Училището на бъдещето са преди всичко учителите и учениците!

6
Снимка: Антоанета Петричанска, Радио Пловдив

„Днес откриваме училището на бъдещето!“ – с тези думи министърът на образованието и науката Галин Цоков приветства учениците и ръководството на Основно училище „Екзарх Антим Първи“ в Пловдив. С официална церемония бе открита изцяло модернизираната сграда на училището и новият му физкултурен салон. 

Обновената училищна сграда разполага с 22 класни стаи, които са шумоизолирани, светли и просторни, а коридорите са обезопасени. Сградата е санирана, подменена е дограмата, изградени са нови електрическа и ВиК-инсталации, има система за пречистване на въздуха и за известяване при пожар, монтиран е и асансьор. 

В ремонта са вложени над 5 милиона лева от Националния план за възстановяване и устойчивост, а физкултурният салон, който е с размери на малка спортна зала, е изграден с 1,8 милиона лева, осигурени от образователното и спортното министерство. От построяването си досега училището не е имало физкултурен салон.

Министър Галин Цоков отбеляза, че училището на бъдещето е не само нови и оборудвани класни стаи, а преди всичко е свързано с учителите и учениците в него. Той изрази надежда, че ОУ „Екзарх Антим Първи“ ще продължи да е иновативно и водещо не само в Пловдив, но и в страната.

Министърът каза още, че до 2027 година ще приключи започналият през 2023-та мащабен проект за модернизиране на образователната среда в България. Той обхваща 128 образователни институции в цялата страна, от които 79 са училища, и за тях са отделени около 248 милиона лева по Националния план за възстановяване и устойчивост.

„Заедно пишем история и след време във филмчето за това училище ще бъде добавен и този ремонт, който го прави модерно“, заяви кметът на Пловдив Костадин Димитров.

На официалната церемония присъстваха още ресорният заместник-кмет Владимир Темелков, кметът на район "Централен" Георги Стаменов, началникът на РУО-Пловдив Иванка Киркова и родители.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56