Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

План и стратегия за реализация на целите през новата година

| обновено на 06.01.25 в 16:55 | Интервю
Лиляна Вълкова
Снимка: Личен архив

Лиляна Вълкова е лайф коуч, от Пловдив. Нейната мисия е да помага на хората да са щастливи и в хармония със себe си. През последните пет години, тя e помогнала на много мъже и жени по целия свят, да се научат да обичат себе си, да станат по-уверени, да сбъднат големи мечти и да подобрят взаимоотношенията си.

В края на миналата година, тя издаде и представи първата си книга „Счупи оковите. Открий своя вътрешен герой“.

„Това не е просто книга – това е ръководство за трансформация и личен дневник“, коментира Лиляна Вълкова, гост в първото издание, за новата година, на неделния "Шейкър". С нея разговаряме за реализацията на целите и желанията, изграждаме план и стратегия.

Целите назовават какво трябва да бъде постигнато, чрез нашите действия. Целите са свързани с важни житейски приоритети. Желанията, по някакъв начин, ни откъсват от реалността и не ни свързват пряко с действията. Те са мечтания, които често ни разсейват.

„Напоследък, целите на хората са по-различни. Някак материалното, поне с хората, с които аз работя, материалното остава на заден план. Повечето хора си поставят цели свързани с това да опознаят себе си, да открият себе си. През годините стана модерно „да търсим себе си“. За мен е непонятно, защото ти си ти, няма нужда да се търсиш, просто се опознай и се обикни. Това е. Променят се целите на хората. Има и правилен начин за реализация на нашите цели. Вярвам, че съм го открила и го преподавам, вече, няколко години. Всяка година през януари си избирам една дата и правя „Работилница за мечти“. Тази година онлайн събитието е на 25 януари “, казва Лиляна Вълкова.

Тя разделя живота на няколко важни сфери, като за всяка сфера от живота поставяме цел. Сферите са – личностно развитие и грижа за себе си, любов и взаимоотношения, семейство /твоите деца и твоите родители/, кариера и колеги, пари и финансова грамотност, приятели, хоби и свободно време, и принос към обществото.

Видовете цели разделя според времето, което е необходимо за тяхното постигане :

Дневни – конкретни задачи за деня;

Краткосрочни – седмица, месец, тримесечие, половин година;

Средносрочни – от една година до три години;

Дългосрочни – от три до десет години;

Генерални – свързани с цялостната визия за нашия живот;

Най-важно е да си поставим цел, която е важна за всички сфери от живота ни, да си поставим голямата цел за годината. След това, разделяме тази голяма цел на по-малки стъпки, които разпределяме за всеки месец. Това ни дава яснота и оформя цялостния облик на това, което трябва да свършим през годината, за да постигнем целта си, в края на съответната година.

„За всяка сфера от живота, поставяме цел. Общата, крайна цел на всеки човек е да бъде щастлив. Но, това е много абстрактно и за мен е най-важно човек да работи едновременно, паралелно, във всички сфери от живота си. Когато ние вървим постепенно във всички сфери от живота си, тогава имаме и този вътрешен баланс, за който всички копнеем и сме удовлетворени от себе си. Важно е и да вярваме, че ще постигнем целите си. Следва действие. Няма как без действия да се случат нещата. Всичко се случва с работа, осъзнат труд и със стратегия, с план. Когато имаме план, ние знаем какво следва, когато нямаме план сме хаотични. Може да действаме, може и да не действаме, нещата са на приливи и отливи, но когато имаме план знаем, че днес трябва да свършим това, утре да направим следващата стъпка и т.н.“, казва още Лиляна Вълкова.

Необходимо е да следваме плана, да действаме, да вярваме, да сме осъзнати за действията си и за целта, към която се стремим.

Цялото интервю с Лиляна Вълкова, чуйте в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Великден с "Фолклорни тайнства" и проф. Костадин Бураджиев

В празничното утро на Великден ви срещаме с проф. Костадин Бураджиев, създател и диригент на Академичен Народен Хор.  В празничното утро на Великден ще послушаме от музиката включена във втория албум, който Академичен Народен Хор издадоха, само година след реализирането на дебютния си албум. "Фолклорни тайнства" включва 18 заглавия, които са ярки..

публикувано на 20.04.25 в 08:35

„Алтер его” – гости, козунаци и Великденски боряци

С двама гости ще разговаряме по Великден – поета Георги Константинов и афориста Валентин Димитров. Освен това в ефира ще се разрази надборване с писани яйца между поетичното его и сатиричното алтер его на водещия. Всичките ни рубрики ще бъдат на Празнична тематика, а усмивките в тях няма да са на всяка цена. Ще се опитаме между шегите за яйца и..

обновено на 19.04.25 в 18:22

Tsveta: И през "Мъгла" ще виждаме и ще бъдем видяни

Певицата Tsveta представи новата си авторска песен  “Мъгла”, част от първият ѝ албум “Коктейл”. “Понякога сами си поставяме граници и рамки, които ни пречат да живеем, да се развиваме и да създаваме. Човек обаче трябва да продължава да върви напред и неусетно ще открие светлината. Мъглата ще се слее със страхът и ще се дръпне назад, отстъпвайки..

публикувано на 18.04.25 в 06:57

Разпознаваме климатичната криза, но не вярваме в решенията

Екологичната чувствителност е висока, но не води до участие, показва проучването проведено от сдружение BG Бъди Активен, сред граждани от 63 населени места в страната. Изследването разкрива дълбок разрив между екологичната загриженост и доверието в институционалните действия. Изследването е част от международната инициатива..

обновено на 17.04.25 в 13:21

В международния ден на болните от хемофилия

На 17 април отбелязваме Световния ден на болните от хемофилия. В България засегнатите са 700 души, от които 120 деца (към 2017 г.). Целта на това е отбелязване е всички ние, които сме около хемофилиците, да бъдем отговорни и информирани за тяхното състояние. Сред целите е подобряването на живота на самите болни и по-лесният достъп им до медицински..

обновено на 17.04.25 в 12:06