стара ферма…
един на друг подпрени
хамбарът и черешата
Мая Любенова
Конкурсът е отворен за всички, от първи януари до 28 февруари 2025 година, като всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку, на свободна тема. Изпратените хайку творби трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в печатни издания) и да не са споделяни в никои от социалните медии (включително затворени/лични групи). Секциите в конкурса са две - секция за български автори, които пишат на български и секция за англоговорящи автори. Съответно, поетите могат да кандидатстват на английски или на български език.
Имената на спечелилите първо, второ и трето място и техните хайку, с преводи на английски, ще бъдат публикувани на 17 април. От 2012 година на тази дата, светът отбелязва Международния ден на хайку поезията.
Изискването на организаторите е стихотворенията и името на автора да бъдат написани в самия имейл. Прикачени файлове няма да се отварят.
Имейл за кандидатстване: shoshin.contest@gmail.com
„Това е наложил се, вече, конкурс в чест на Мая Любенова, един от големите хайку майстори, който си отиде от този свят преди осем години. Миналата година имаше стотици участници, като нивото става все по-високо, което показва, че вниманието към Мая Любенова и към българското хайку, като цяло, е много голямо в световен мащаб. Текстовете на англоговорящите автори, след награждаването, се превеждат и на български, за да стигнат до по-широка публика. Моят призив е хората да не се страхуват, а да участват, даже и да нямат много опит. Хайку е свобода и всеки може да има късмета да напише много добро хайку въпреки, че се занимава отскоро с този поетичен жанр. Бъдете по-смели и участвайте. В България хайку поезията става все по-популярна. Покрай социалните мрежи и краткостта на жанра, хайку се оформя и като поезията на новото време“, разказва пловдиският поет Владислав Христов, който е един от членовете на журито, заедно с Антоанета Николова и Гергана Янинска.
Антоанета Николова е хайку теоретик и майстор на хайку. Гергана Янинска е още един от хайку майсторите в Бългрия и сестра на Мая Любенова. Самият Владислав Христов е носител на множество отличия от български и международни конкурси за хайку, поезия и кратки прози. Той е един от доказалите се и признати у нас, и в чужбина автори на хайку, фотограф и журналист. За осма поредна година е в класацията на 100-те най-креативни хайку автори в Европа. Девет българи са сред отличените имена в класацията за 2024 година. Това са Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов.
Критерият на комисията за класирането са отличията на европейските хайку автори в международни конкурси и публикациите им в престижни англоезични издания, онлайн списания и печатни издания. Полският хайку поет Кшѝщоф Кокот връчва ежегодно сертификатите на Haiku Euro Top 100. Класацията се провежда за 14-та поредна година.
Официалното откриване на Opera Open е тази вечер със спектакъла "Петте елемента" на Алесандро Куарта с оркестъра на Опера Пловдив. Новата композиция на италианския цигулар обединява идеята за петте елемента – земя, вода, въздух, огън и етер чрез въздействаща музика, допълнена от визуални картини на Петко Танчев. Opera Open 2025 разкрива..
Обща художествена изложба „Съвременна живопис“ се открива тази вечер паралелно на две места - в галерия "Дружество на пловдивските художници" (бул. "Цар Борис III Обединител" 153) и в галерия "Пловдив" (на ул. "Авксентий Велешки" 20). Изложба се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив. Картините могат да се разгледат до 31..
В Куклен театър – Пловдив започва третото издание на Творческата лаборатория за съвременни технологии и кукленият театър, реализирана от сдружение „Двама са малко – Трима са много“. Тазгодишната лаборатория, носеща заглавието „Роботика“, ще се проведе в рамките на 10 дни. Участниците ще работят под ръководството на режисьорите Евелина..
Знаете ли, че водата завира при нула градуса, а замръзва при сто? Всъщност знаете точно обратното, само че то не е вярно. Поне не е вярно според оригиналната сто-градусова температурна скала, предложена през 1742 година от великия шведски астроном, математик и физик Андерс Целзиус, познат ни като Целзий. Ето ви звук от онова, което се случва в една..
Театралната постановка „И верният отговор е...“ обещава на зрителите не само много смях, но и неочаквани обрати в една история, която съчетава комични ситуации и изненадващи развръзки. С участието на Луиза Григорова-Макариев, Христо Пъдев и Боряна Братоева, тази комедия, режисирана от Мартин Каров, ще ви въвлече в света на Деси – енергична фенка на..