Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира промените в изборния кодекс, които НС прие на първо четене.
Според него по-приложими у нас са преброителните центрове отколкото броенето с оптични машини, тъй като опитът на страната ни при прилагане на технологиите води до негативни последици. Освен това въвеждането на скенери ще изиска повече време, между 10 месеца и година, с което не е ясно дали разполагаме заради политическата криза.
Стефанов отбеляза още, че преброителни центрове се използват в много държави по света, но за да избегнем проблеми с тях трябва добре да бъде обмислено колко центъра са необходими, каква трябва да бъде тяхната големина, с колко души и колко бюлетини биха могли да преброят те.
„Създаването на такива центрове означава, че СИК опакова урната без да я отваря, брои неизползваните бюлетини, подписва се и всичко това се транспортира към преброителния център.
Там тази урна трябва да се отвори и да има няколко различни броенета. Едното да отчете броя на бюлетините, а другото да разпредели партийните предпочитания. Тук трябва да е ясно кои прави първото броен, как го прави.
Важно е и кои ще бъдат хората, които броят – дали ще са предложени от политическите партии, или ще са специално обучени държавни служители“, каза Стефанов.
Отбеляза обаче, че преброителните центрове би трябвало да намалят големият брой грешки, които правят сиковете. Доводите му са, че те няма да са работили 12 часа преди да започнат броенето, както и че общественият фокус върху тях ще е по-голям. Освен това смята, че по-качествено могат да бъдат обучени 100 – 150 души за преброителните центрове, отколкото 80-90 000 представители на СИК.
„За съставянето на правителство е важно какво ще покаже проверката на КС за гласовете на над 2000 секции, която трябва да приключи утре.
Когато броиш милиони гласове, грешка от 30 гласа може да бъде допусната, така че смятам, че Величие по-скоро ще премине 4% бариера и ще има разместване на местата в парламента.
Това ще означава, че всички парламентарни групи ще намалеят с по мандат или два. Това ще направи една идея по-трудно създаването на мнозинство“, каза Стефанов.
Въпреки това отбеляза, че за разлика от предишни преговори сегашните текат много по-тихо, опитите за поставяне на червени линии са по-малко, а партньорите, които участват в преговорите са повече.
„Аз като гражданин вече съм на позицията, че България има нужда от редовно правителство без значение какво мнозинство стои зад него. Това е много крайна позиция, но изоставането на страната ни по всички линии е много сериозно, а и липсата на стратегически поглед върху нещата е толкова осезаема, че България има нужда от редовен кабинет“, каза Стефанов.
По думите му ако подходът при преговорите продължи да е по-мек и без голяма публичност е възможно да се сформира кабинет.
Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..
Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..