Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев.
Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му регулациите трябва да започнат да отстъпват в полза на бизнеса.
„Не можем непрекъснато да търсим компенсации, искаме трайни решения, за да може бизнесът в България и в Европа да остане конкурентен и да може да се сравнява с условията за бизнес в Китай и Америка.
Средата за бизнес в България не е лоша. Ние не отстъпваме на нашите съседи или на страните от Централна и Източна Европа. Естествено, че ние искаме непрекъснато да подобряваме тази среда.
Няма как обаче да останем привлекателна дестинация, когато цената на електрическата енергия не е конкурентна“, обясни Панчев.
Добави още, че политическата криза се усеща от бизнеса, но не защото нямам чуваемост на проблемите, а защото няма ясна визия и решения в дългосрочен план.
Затова от бранша очакват новата година да се донесе с взимане на важни за тях решения.
Пламен Панчев отчете, че изминалата година е била добра за Тракия икономическа зона. Припомни, че в района се реализират 4 А клас инвеститора и един приоритетен проект за държавата.
„В подготовка сме и на един нов проект. Един от инвеститорите разширява дейността си.
Започваме с оптимизъм годината, но той бързо може да се стопи, ако проблемите, които обсъждаме не намерят решение“, каза Панчев.
Обясни, че инвеститорите искат сигурност и разпознаваемост на процедурите. Тракия икономическа зона е в процес на преговори за започване на производство на слънчеви панели и батерии, преговаря и с компания в областта на микроелектрониката.
Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...
Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията. Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а" на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..
Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за..
Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки. Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..
Улеснява се лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“. Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..