Това коментира Никола Янков, съдружник във финансова компания, бивш заместник-министър на икономиката по повод искането на бизнеса за продължаване на компенсациите заради високия ток. Те бяха отпуснати заради ковид кризата, а след това удължени и заради войната в Украйна.
Той обясни, че при повечето фирми голяма част от разходите не отиват за ток, а по други пера. Даде пример с транспортните компании, чиито разходи за ток са минимални, но за сметка на това отделят повече средства за гориво, заплати.
„Същото е и с авиокомпаниите. Ако сте компания за производство на изкуствени торове, имате разходи за газ и химически суровини, но по-малко за ток.
По същата логика може да се спонсорира цената на медта, желязото, стоманата, захарта, дизела и газта, но това не се прави“, каза Янков.
Добави още, че компенсациите няма да се отразят върху работещите в тези фирми, тъй като себестойността на производството се определя на база ценообразуване, което зависи от търсенето на пазара и от конкуренцията.
„Най-големите бенефициенти от този процес се оказаха Лукойл Нефтохим.
Над 250 млн. лв. са получили Лукойл Нефтохим от тази подкрепа, а това е печеливша компания, която няма нужда от средствата“, каза Янков.
Обясни още, че страната ни навлиза в рецесия.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..