Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е, че в последните няколко години по време на коледния книжен панаир в столицата, когато беше връчвана наградата, се дават още две национални награди – „Златен лъв“ на Асоциация „Българска книга“ и наградата на „Хеликон“ за най-добра художествена проза през годините, поясни той.
"Затова решихме, че поезията, като по-свенлив жанр, е редно да отстъпи и да се намери по-добро място на календара. Мисля, че конкурсът само ще спечели от едно такова пренареждане. От друга страна така ще обхванем всички книги, които са издавани предишната година – от 1 януари до 31 декември, като единствено този път, за това 28-о издание на тази награда, ще бъдат включени и книгите, издадени в последните три месеца на 2023-а година, за да се отнесем справедливо към тях. Така че тази година журито ще журира всички книги, издадени в България и в чужбина, издавани на български език, както и тези, които са самиздат, в периода от 1 октомври 2023 година до 31 декември 2024 година", посочи търговският директор на издателството.
Според статута на наградата електронни книги няма да се допускат и ще се журират само хартиени книги. Тази година статутът е актуализиран и в него е посочено, че в конкурса ще могат участват и автори, издали сами своите книги.
Членовете на журито няма да бъдат свързани с ИК „Жанет 45“ по никакъв начин. Те могат да бъдат университетски преподаватели, литературни критици, предходни носители на наградата, изтъкнати интелектуалци, които имат отношение към темата за литературата и поезията.
"Идеята е да декларираме, че максимално се стремим да създадем една конкурсна екология, за да няма претенции след това, че „ама сега този е от журито, ама той е свързан с вас, ама имал е книги във вашето издателство" и т.н. Знаете как в последните години литературните конкурси в България като че ли произвеждат на първо място скандали, на второ място реален резултат, ние искаме да се постараем да не се случват такива неща", подчерта Красимир Лозанов.
Наградата е една, тя ще бъде обявена в края на февруари на база на разгледаните книги. Журито може да връчи и специална награда за млад автор до 30 години или за най-добър дебют в поезията, като тази награда не е задължителна и може да не се връчва всяка година. За нея има отделен бюджет, обясни търговският директор на ИК "Жанет 45".
След изключително успешната премиера в Бургас, София и Перник, бургаския художник маринист Светозар Арнаудов – Зари ще представи „Пътешествията на един художник“ и пред пловдивската публика в НБ "Иван Вазов" в петък , заедно с редактора на книгите си – журналистът Христина Чопарова. Събитието ще се осъществява със съдействието на сдружение..
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..