Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е, че в последните няколко години по време на коледния книжен панаир в столицата, когато беше връчвана наградата, се дават още две национални награди – „Златен лъв“ на Асоциация „Българска книга“ и наградата на „Хеликон“ за най-добра художествена проза през годините, поясни той.
"Затова решихме, че поезията, като по-свенлив жанр, е редно да отстъпи и да се намери по-добро място на календара. Мисля, че конкурсът само ще спечели от едно такова пренареждане. От друга страна така ще обхванем всички книги, които са издавани предишната година – от 1 януари до 31 декември, като единствено този път, за това 28-о издание на тази награда, ще бъдат включени и книгите, издадени в последните три месеца на 2023-а година, за да се отнесем справедливо към тях. Така че тази година журито ще журира всички книги, издадени в България и в чужбина, издавани на български език, както и тези, които са самиздат, в периода от 1 октомври 2023 година до 31 декември 2024 година", посочи търговският директор на издателството.
Според статута на наградата електронни книги няма да се допускат и ще се журират само хартиени книги. Тази година статутът е актуализиран и в него е посочено, че в конкурса ще могат участват и автори, издали сами своите книги.
Членовете на журито няма да бъдат свързани с ИК „Жанет 45“ по никакъв начин. Те могат да бъдат университетски преподаватели, литературни критици, предходни носители на наградата, изтъкнати интелектуалци, които имат отношение към темата за литературата и поезията.
"Идеята е да декларираме, че максимално се стремим да създадем една конкурсна екология, за да няма претенции след това, че „ама сега този е от журито, ама той е свързан с вас, ама имал е книги във вашето издателство" и т.н. Знаете как в последните години литературните конкурси в България като че ли произвеждат на първо място скандали, на второ място реален резултат, ние искаме да се постараем да не се случват такива неща", подчерта Красимир Лозанов.
Наградата е една, тя ще бъде обявена в края на февруари на база на разгледаните книги. Журито може да връчи и специална награда за млад автор до 30 години или за най-добър дебют в поезията, като тази награда не е задължителна и може да не се връчва всяка година. За нея има отделен бюджет, обясни търговският директор на ИК "Жанет 45".
Фотографска изложба „Япония – където миналото среща бъдещето" на Минко Михайлов ще бъде открита в Дома на културата „Борис Христов". Пловдивският фотограф повежда публиката на забележително пътешествие към традициите и модерното настояще на Страната на изгряващото слънце. Тази изложба е моят начин да ви пренеса в света на Япония – да покажа..
Литературна среща с Яна Букова ще се проведе тази вечер в пловдивския клуб „Петното“. Поетесата ще представи и най-новата си книга с лирика „Черно хайку“. Модератор на срещата е журналистът Владислав Севов. Яна Букова е българска поетеса, писателка, есеист и преводач, носител на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2019 г. и на..
Зона култура на Радио Пловдив е с гостуването в студиото на Владислав Христов . През март авторът получи националната наградата за поезия "Иван Николов" с книгата му "Пойни птици" (поезия, 2024). В програма "Точно днес" представяме новата му стихосбирка " Маслен нос " от издателство "Ерго". За книгата: „Маслен нос“ е удивителен знак за..
В навечерието на Великденските празници Международният интерактивен музикален фестивал "Тримонтиада" представя за пловдивската публика и гости на града тържествен класически концерт в изпълнение на произведението "Страданието по Йоан" . (The St. John Passion BWV 245) на Йохан С. Бах. Инициатор на музикалното събитие в Пловдив е..
Дружеството на пловдивските художници кани почитателите на изобразителното изкуство на още една изложба, посветена на пролетта. В галерия "Пловдив" в сградата на Общинския съвет ще бъде открита самостоятелната изложба живопис „Вълшебство на пролетта“ на Диана Иванова. Диана Иванова е родена и живее в Пловдив, участвала е в множество сборни..