Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жертвите на пътя са по-малко при лошо време

Причината е, че шофираме с по-ниска от разрешената за движение скорост

Снимка: БГНЕС

Инцидентите на пътя с жертви са в пъти по-малко при лошо време като снеговалеж, проливен дъжд или мъгла. Това става ясно от изследване на Института за пътна безопасност.
 

От него става ясно, че през изминалата година при лоши условия са загинали 10 души или 2% от всички загинали при катастрофи през годината. Докато когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички намерили смъртта си на пътя.

По-малкото жертви се дължат на факта, че когато метеорологичните условия са усложнени шофираме по-внимателно, с по-ниска от разрешената за движение скорост, обясни Богдан Милчев от Института по пътна безопасност.

Докато при хубаво време рискът се увеличава, тъй като скоростните ограничения не са съобразени със състоянието на пътната инфраструктура в страната.

Затова Богдан Милчев призова 2025 г. да е годината, в която ще оправим пътната инфраструктура. Според него през последните 3 години фокусът при пътния травматизъм е изместен от лошата инфраструктура към пияните и дрогирани шофьори, които ни убиват на пътя.

Даде и пример, че през изминалата година има само по един смъртен случай след употреба на наркотици и на алкохол

„Не можем да повлияем на пътния травматизъм с традиционните мерки с камери и с контрол, защото на пътя се загива, не защото малко ни контролират, не защото шофьорите не спазват,  защото самият път създава предпоставка шофьорите да допускат грешки.

През 2024 г. загиналите са с 8% по-малко спрямо предходната, но това е благодарение на събитията, т.е. имаше повече дъждовни и мъгливи дни. Освен това при голяма част от катастрофите със загинали е имало по-малко души в колата.

Може да има по-малко загинали, но рискът става все по-висок“, каза Милчев.

Той добави, че държавата ни няма достатъчно средства, за да ремонтира цялата инфраструктура, затова трябва да набележи потенциално опасните места и да работи върху тях.

Отбеляза още, че Пловдив е сред най-опасните градове за пътен травматизъм в страната. Причината – бързото разрастване във всички посоки без да е помислено за логистиката.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В община Марица вече изхвърлят отпадъците разделно

Община „Марица“ започва поетапно въвеждане на разделно събиране на отпадъци. Шест села ще участват в инициативата, това са Труд, Трилистник, Скутаре, Войводиново, Маноле и Царацово. Проектът стартира днес от Царацово, като селото е първото, в което жителите получават тази възможност. Кметът на Царацово  Димитър Петров съобщи, че за кампанията..

публикувано на 07.04.25 в 16:46

Износен път и висока скорост винаги водят до тежки катастрофи

Смъртта на 12- годишната Сияна предизвика протести, гняв, негодувание, мъка и искане за оставки в ръководството на АПИ. За съжаление през последните години това не е нито първият, нито последният трагичен случай на пътя, коментира пред Радио Пловдив председателят на Съюза на автомобилистите в България Емил Панчев. Той посочи, че през последните..

публикувано на 07.04.25 в 16:10

ЕС не е в ситуация да ескалира търговска война със САЩ

Европа не е в ситуация да ескалира търговска война със САЩ. Това коментира икономиста Георги Вулджев по повод въведените от САЩ широкообхватни мита. Той обясни, че ние сме зависимата страна, защото имаме търговски излишък. Това дава възможност на Тръмп да налага мита на много повече европейски стоки, отколкото ЕС на американски...

публикувано на 07.04.25 в 15:58

Безплатни изследвания в Световния ден на здравето

В Световния ден на здравето десетки пловдивчани, въпреки априлския сняг, се включиха в кампанията на община Пловдив за безплатно  измерване на кръвно налягане и кръвна захар. Инициативата  е под  надслов "Самоконтролът е ключът към здравето! Погрижи се за себе си!" и се проведе в общинските ДКЦ-та.  С търпение и внимание в ДКЦ 1 медицинският..

публикувано на 07.04.25 в 14:09

Излиза скъпо да заместваме превенцията с лечението

Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р  Румен Стефанов  дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..

публикувано на 07.04.25 в 09:50