"СДС и БСП са били заедно в едно правителство - това на Димитър Попов. Тогава Иван Костов беше министър на финансите, Емилия Масларова беше от БСП и т.н. Това не е нещо ново, в Европа е трайна практика християн демократите, десните и център дясно да правят коалиции със социалдемократите, така че това не е някакъв прецедент. Естествено за СДС не беше приятно да сме заедно с БСП, но политическата обстановка изискваше тази криза да бъде решена, да имаме едно стабилно и трайно управление. Важно е България в такъв период на криза да има едно нормално управление, което да даде една стабилност и на икономиката и на сферата за сигурност. Така че решението беше взето отговорно и нямахме колебания", коментира Лазаров.
Според него проблемът за липсата на диалог между ГЕРБ и "Демократична България" (ДБ) не е в ГЕРБ нито в СДС.
"Преди 6 години близо водехме дълги разговори с колегите от ДБ и се убедихме, че с тях трудно може да се постигне каквато и да е договореност. Всички те са отломки от СДС и са продукт на политическото инженерство на Иван Костов. Характерното за Иван Костов и на неговия начин на преговаряне е, че когато стигнеш до една финална фаза на преговори, той ти вкарва ново условие, което взривява преговорите в повечето случаи или ти извива ръцете, за да приемеш неговите условия. Много често това са той да казва кои са приемливи и кои не и тези негови последователи спазват стриктно тази формула. Не могат те да казват кой е приемлив и кой не. Те могат да казват за своята си политическа сила кой е приемлив, но за другите политически сили те не могат да дават оценка на кадрите им", поясни Илия Лазаров.
По думите му никога с ПП-ДБ не е имало проблеми по политическата платформа на това, което трябва да се извърши, а когато се опре до личности. По този начин те торпилирали и ротацията, когато са поискали да вкарат свои хора в силовите структури.
"Винаги проблемите са били, когато са искали да кадруват и то не в техните си структури и партии, а да кадруват в другите партии, затова с тях никой не успява да се сработи, а и те помежду си се разроиха. Само от едно ДСБ се появи ХристоИвановата партия, после се появиха "Промяната" и всякакви други клонинги. Защото сами по себе си те са продукт именно на този начин на мислене и преговаряне", подчерта евродепутатът. И допълни: "Да бяха спечелили изборите, да бяха първа политическа сила и щяха да кажат какъв да бъде равноотдалечения премиер. Но те и досега не са дали такова предложение. Нашата теза е, че премиерът на България трябва да е уважавана политическа фигура каквато е Росен Желязков", категоричен бе Лазаров.
Според него новото правителство ще бъде достатъчно балансирано, защото БСП е европейска партия с европейски ценности и нейните евродепутати гласуват в съответствие с политиката на Европейския съюз.
По отношение на войната в Украйна, анализаторът посочи, че там ситуацията ще търпи развитие не заради България, а заради общата световна конюнктура.
"Нека на 20-ти януари да встъпи в длъжност новият американски президент. Нека видим каква е реалната му политика, защото дотук виждахме предизборни речи и обещания. Дай Боже да постигнем един нормален и справедлив мир в Украйна", каза той.
Евродепутатът посочи, че партиите, формирали правителството нямат сериозни евроатлантически разминавания. Той припомни, че България влезе в НАТО по времето на президента Първанов, който тогава беше социалист. В ЕС страната ни също влезе по времето на президента Първанов и тройната коалиция с премиер Сергей Станишев. Лазаров обаче подчерта, че ГЕРБ-СДС има сериозни идеологически различия с "Възраждане".
Според него самата ситуация в държавата ще бъде основата на този баланс, защото ще се наложи да се харчи толкова, колкото има. Но обърна внимание на това, че бюджетът за отбрана трябва да е много по-голям.
"Въпросът е тези средства да се изразходват правилно и в тази сфера е важно да има и достатъчно средства за обучение на хората и да се намери личен състав, който да управлява новата техника", посочи Лазаров.
Евродепутатът е оптимист за мандата на новото правителство и прогнозира, че то ще изкара поне 2 години. Той допълни, че този вид коалиционни конструкции обикновено карат много дълго и даде примери с коалиционните кабинети от началото на прехода, включително и тройната колаиция с премиер Сергей Станишев, която също изкара 4-годишен мандат. По думите му такива коалиционни правителства дават стабилност и икономически просперитет на страната.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..