Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много крехко, коментира в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив геополитическият анализатор проф. Владимир Чуков.
Той подчерта, че случващото се трябва да се гледа през призмата на встъпващия днес американски президент Доналд Тръмп, като "45-тият президент няма да прилича на 47-ия".
Появата на Тръмп е наистина сериозно предизвикателство за Европа, особено в очертаните отношения със съветника му Илон Мъск и лидерите на Великобритания, Германия и начина, по който се подхожда към Стария континент. Трябва да си дадем сметка, че Тръмп няма да е президентът, който досега се радваше на ЕС. Трябва повече европейско сътрудничество и голямото предизвикателство е да се намери изход от войната в Украйна, коментира проф. Чуков.
Той допълни, че трябва да се изчакат предложенията на Тръмп по темата, като подчерта, че санкциите досега не са ограничили руските енергоресурси.
"Струва ми се, че в отношенията с т.нар. "държави разбойници", които сега смущават света - Русия, Иран, ще има някакви контакти и условия, които трябва да се приемат, иначе ще бъдат наложени сериозни санкции", смята анализаторът.
Трябва да има някакви реформи и у нас. Вижте, че нито един български политик не е поканен на инаугурацията на Тръмп. Вижте и начинът, по който беше създадено новото ни правителство - всичко това трябва да ни говори за много неща. Вятърът, който духа от към Вашингтон сега, е много по-различен от този по времето на Байдън", каза още проф. Чуков.
Имаме изцяло нова ситуация. Мисля, че Гренландия, която е много богата на литий, е в основата на новата политика. Литият е в основата на възхода на китайската икономика, допълни той.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с проф. Владимир Чуков е в прикачения файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..