Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН са фискално консервативни. Освен това смята, че ДПС като подкрепяща партия не биха възразили на такава политика. Единствено трябва да се види какво ще прави левицата, която ще се позовава на обществените очаквания.
„Трябват реформатори, смели и твърди, все още не мога да видя дали ще има такива. Сформирането на редовно правителство обаче със сигурност прави хората по-спокойни.
Колкото и да са били добри и ефективни всички служебни правителства, а според мен не са били, това не трябва да бъде нормалното агрегатно състояние на една държава. Не може винаги в пожарна ситуация да работим от днес за утре.
Ако питате бизнеса – държавата почти нищо не работеше до момента. Държавата приличаше на заседнал асансьор - всички системи бяха на път да се разпаднат, регулаторите отдавна все едно, че не работеха, нови инвестиции нямаше, авторитетът ни в чужбина се изпари.
Нищо не работеше до сега. Каквото и да е редовно правителство е по-добре от никакво“, каза Василев.
Според Николай Василев при тройната коалиция на Сакскобургготски е било много по-трудно, защото идеологически тогава НДСВ и БСП са били по-различни и по-противоположни отколкото сега.
Добави, че сега партиите са по-притъпени, вероятно заради дългата политическа криза.
„Ние тогава бяхме на противоположни виждания по почти всички социални и икономически въпроси. Задачата от лидерите към министрите беше затваряйте си устата, търпите и изкарваме пълен мандат за доброто на държавата и така влязохме в ЕС.
Сега може да се каже, че е нещо подобно. Притеснява ме обаче изказването на Кристиян Вигенин, от което излиза, че едва ли не левицата си представя, че правителството почти на 100% ще покрие техните виждания“, каза Василев.
Важно е да видим каква ще бъде правителствената програма. Според Василев Теменужка Петкова като министър на финансите има възможност да удържи хазната без да се изкушава от исканията, които ще имат всички.
Смята още, че дефицитът не трябва да е 3%, а нула. Въпреки това е по-добре да бъде 3% отколкото по-висок.
„За мен правилната бюджетна политика е такава, каквато беше почти четвърт век – бюджетните разходи да са под 40%, не 46% както искаше сега служебният кабинет“, каза Василев.
Винаги намираме нещо ново в събитията, свързани с Априлското въстание и не можем да кажем, че има събитие, което да е изцяло изследвано и да се знае всичко, каза в интервю за Радио Пловдив главен асистент доктор Самуил Шивачев от катедра „История“ към Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Историкът подчерта, че събитията отпреди..
На 1 май, когато се отбелязват 149 години от избухването на Априлското въстание, учениците от ОУ „Васил Петлешков“ почитат паметта и на своя патрон – революционера Васил Петлешков. Радио Пловдив гостува в един час по история в учебното заведение. Посрещна ни директорката на училището Йорданка Начева, която подчерта, че тази година се..
Пловдив е на шесто място по размер на заплати в страната и въпреки икономическия растеж възнагражденията не се увеличават. Причините са свързани с наличието на картел при някои от предприятията и глада за работна ръка, коментира председателят на КНСБ в Пловдив и областта Боян Бойкински. Данните на Националния статистически институт за..
На 1 май град и община Първомай също празнуват. Тази година се навършват 80 години от преименуването на града, така че празникът е още по-тържествен. Днес традиционно ще бъдат наградени със Знака на града и диплом заслужили граждани и фирми и ще бъде запален огънят на Майските празници в общината, които продължават цял месец. "За нас..
Веселин Костов е основател и председател на „Браво Пловдив“ и според него признанието на Борисов, че е наредил освобождаването на Ерол Садъков, за да се дистинцира местната власт от всички, за които има съмнения, че се свързани с контрабанда, е популизъм, "който прикрива доста други неща". Борисов е разпоредил "ликвидиране" на "Браво Пловдив" от..