„Зад всяко внуче, което вярва в себе си, стои една баба, която първа вярва.“ :)
Заставаме абсолютно зад тези думи, защото сме на мнение, че ролята на бабата в живота на всяко дете е много специална!
Какво казва науката по този въпрос, навръх Бабинден попитахме психологът и психотерапевт Теменужка Решовска. По думите й, бабата има по-различна зрялост от родителите, което й помага да „нахрани“ децата с повече първични способности, които са изключително важни за доброто развитие на децата и след това на възрастните, каза за Радио Пловдив г-жа Решовска, и допълни още:
"Позитивната психотерапия разглежда личността като съвкупност от първични и вторични способности. А бабата доста добре храни децата с първични такива, заради повечето време, заради по-голямата зрялост, която тя има. Едни от ключовите способности са търпение, обич, внимание, абсолютно безусловна любов и приемане, от която децата имат нужда. Бабата е значим възрастен, според нея, и децата имат нужда от именно от някой възрастен различен от родителите, който да им бъде подкрепа и опора. Бабата е мост между поколенията, тя е тази, която дава традицията, дава ценностите за семейството"
Във времето, в което живеем за някои родители да имат баба на разположение е лукс, с който все по-малко семейства могат да се похвалят. Но за щастие, има баби под наем. :) Днес в предаването Ви запознахме с една от тях - лъчезарната Мария Сариева, част от екипа на платформата "Rent-a-baba". За пъстрото и ежедневие в ролята на баба, за времето прекарано с внуците.
Мария попада случайно на платформата, в момент, в който порасналите й деца тръгват по своя път, за да запълни тази празнота и водена от емоцията на чистата детска любов, взима решението да стане част от екипа на „Рент-а-Баба“.
„Когато прочетох концепцията, разбрах, че това е нещо много мое, много близко“
"Любовта на бабите е нещо коренно различно от това, което е любовта на мама - тя е незаменима", каза още Мария Сариева и добави, че според нея бабата дава нещо друго като усещане.
Психологът Теменужка Решовска, и Мария Сариева "младата баба с голямо сърце" бяха наши ефирни гости днес в предаването "Вход свободен". Интервютата са достъпни в прикачените звукови файлове към публикацията.
Въпреки че има известен дебат относно това дали следобедния сън е от полза за всички, изследванията показват, че дрямката може да повиши поне когнитивното представяне на някои хора в краткосрочен план. Коментарът по темата е от д-р Тодор Георгиев, лекар с дългогодишен опит в сферата на съня и асистент към катедра Патофизиология към МУ Пловдив...
Руните са древна азбука използвана от германските народи, най-вече в Скандинавия и на Британските острови. За произхода на руните скандинавската митология разказва, че бог Один ги получил след като слязъл по дървото на живота Игдрасил и се принесъл в жертва. Най-ранните рунически надписи датират от 160 година от новата ера, според различни..
Психотерапевтът д-р Владимир Пожарашки представи наскоро книгата си "Изгубената богиня“. Неговият труд е задълбочен анализ на съвременното общество, което е загубило своя баланс. Причина за това е заличаването на основния женски архетип, който символизира мъдростта, любовта и хармонията. А това става на фона на екслацията на агресия, алчност и..
Поезията и прозата са част от живота на Христо Банов, още от ученическите му години. Първите си стъпки в поезията прави в началното училище в Сливен, където става част от литературен клуб „П. К. Яворов”. През 1998 година е издадена стихосбирката „За да няма болка в очите на врабчетата”, в която участва със свои детски стихове. Във времето,..
Вирджиния Събева-GINI гостува в ефира на радио Пловдив и предаването “Споделено с Августина”, за да провокира и извади на показ нашите тихи гласове. “Хората трябва да бъдат откровени и да изразяват емоциите си. Тежките моменти в живота са част от нас и единствения начин да ги преодолеем е да минем през тях. Емоциите ни създават, променят и..