В седмицата за профилактика на рака на маточната шийка България е домакин първата регионална конференция под надслов „Споделена визия за Югоизточна Европа: Заедно за елиминиране на раковите заболявания, причинени от HPV“. Основна цел на форума е споделяне на най-добри практики между страните: как по-ефективно да се сформират коалиции и да се провеждат политики за ваксиниране и скрининг.
Това съобщи в програма „Точно днес“ д-р Христиана Бацелова, съосновател и член на Коалиция HPV и началник на хигиенно-епидемиологичен отдел в университетската болница „Св. Георги“.
„В региона има държави, като Македония например, които са с доста по-висок ваксинационен обхват на ваксината срещу HPV, така че на мен ли ще ми е много интерстно да споделя техния опит в това как постигат този по-висок обхват. Ще има лектори, които да изнесат интересни данни относно разпрастранението на заболяемоста на раковите заболяване в техните региони“, коментира д-р Бацелова.
Тя съобщи, че у нас, за съжаление, положението е зле. Според нея в България все още се разпространяват митове срещу ваксината, което кара родителите да се притесняват и да ги е страх от тази ваксина, която е с категорично доказана безопасност. Ваксината се прилага вече от 17-18 години.
Д-р Бацелова подчерта, че самата тя е ваксинирана с тази ваксина като и двете и дъщери.
По думите й през 2023 година в Пловдив само 1% са били ваксинираните момичета по програмата за превенция на рака на маточната шийка.
„Разбира се има ваксинирани и по-големи момичета извън възрастта по-програмата има и момчета. По някакъв начин започнаха да се случват нещата по-добре, особено след сформиране на Коалиция HPV, с която работим много по информационни кампании и работа с родители. Така че категорично за миналата година се увеличиха двойно родителите, които желаят да виксинират децата си и сравнено с предходната година, отчитаме категорично като наш успех.С малки стъпки се надяваме да постигне едно общество, което да е защитено“, посочи д-р Бацелова
На форума днес ще се предложат възможности за работа в мрежа на застъпници, обществени институции и експерти от различни държави. Конференцията ще даде публичен израз на споделения политически ангажимент за елиминиране на HPV-свързаните заболявания в страните от Югоизточна Европа. Европейската ракова организация (ЕСО) и Мрежата за действие за елиминиране на HPV и хепатит В, подкрепят изцяло националните политики и организации в Хърватия, Румъния, България, Северна Македония, Сърбия, Косово, Словения, Словакия, Босна и Херцеговина, в усилията им за подобряване на превенцията и скрининга на раковите заболявания, свързани с HPV. От този вирус са причинени: 91% от случаите на рак на маточната шийка, 91% от рака на ануса, 75% от рака на вагината, 70% от рака на орофаринкса и фаринкса, 69% от рака на вулвата и 63% от рака на пениса.
По данни на Коалиция HPV за първите осем месеца на 2024 г. ръстът на обхванатите с първа доза момичета от 10 до 14 години по националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка достигна 30%. А за цялата 2024 г. ръстът вече е 100% спрямо миналата година.
Междувременно експертите в , начело с вирусолога проф. Радка Аргирова, изразиха увереността си със специално изготвено становище пред Министерство на здравеопазването за разширяване обхвата на националната програма през 2025 – 2028 г. с включване на момчетата на възраст от 10 до 14 г., тъй като HPV води до ракови заболявания и при мъжкия пол. В момента се очаква Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV), 2025-2030 г. да бъде одобрена.
Конференцията ще завърши с подписване на меморандум за сътрудничество в региона под надслов „Послание отвъд границите“, който ще призовава институциите да развиват политиките за борба с вируса, включително чрез конкретни стъпки в диагностиката и профилактиката.
Конференцията е под патронажа на председателя на 51-то Народно събрание доц. Наталия Киселова и с подкрепата на Европейската ракова организация и Коалиция HPV - България.
Интервю с д-р Бацелова може да чуете от прикачения звуков файл.Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..