Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да опазим влажните зони за нашето общо бъдеще

Влажните зони са изключителни уязвими екосистеми – силно чувствителни към замърсяване, промени във водните течения и други. Днес те са сред най-приоритетните за опазване обекти. 

Датата 2 февруари в световен мащаб отбелязваме като Ден на на влажните зони. През 1971 година в град Рамсар (Иран) се подписва Рамсарската конвенция за влажните зони. Честването на този празник повишава осведоменосттаи задълбочава разбирането на хората за критичното значение на водоемите и заобикалящите ги райони. Във всеки ъгъл на света човешките същества зависят от влажните зони от векове – черпейки препитание, вдъхновение и устойчивост от тези високо продуктивни екосистеми.

По думите на Светлозара Казанджиева от екипа на Регионален Природонаучен музей - Пловдив, България е сред първите страни, присъединили се към конвенцията, като в списъка с рамсарски места страната ни е представена с 11 влажни зони, с обща площ почти 50 000 ха, или 0,45 % от територията ѝ – “Атанасовско езеро”, “Комплекс Беленски острови”, “Дуранкулашко езеро”, “Остров Ибиша”, “Шабленско езеро”, “Местността Пода”, “Поморийско езеро”, “Комплекс Ропотамо”, “Езеро Сребърна”, “Езеро Вая” и „Карстов комплекс Драгоманско блато“.

И тази година музеят ще отбележи подобаващо събитието с разнообразна програма свързана със значимостта на този ден, каза за Радио Пловдив тя, и допълни още: 

"Тематично ателие за оцветяване на водолюбиви птици, риби и други водни обитатели очаква всички гости на музея през целия уикенд на 01.02 и 02.02.2025г., като посетителите до 16-годишна възраст ще получават подарък зъб от акула към своите билети за Експозицията."

Тази година темата на събитието е „Да опазим влажните зони за нашето общо бъдеще“. Здравите влажни зони са от решаващо значение за смекчаването на климата, запазването на биоразнообразието и човешкото здраве. Постигането на тези цели изисква сътрудничество под формата на политики, разпоредби и инициативи на общността, които стимулират ефективното опазване и устойчивото използване на безценните ресурси, които влажните зони предлагат. 

Светлозара Казанджиева бе гост в предаването "Вход свободен". Разговорът е достъпен в прикачения звуков файл. 


По публикацията работи: Станка Лазарова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Как да открием любовта след 45

Никога не е късно за нещо ново в живота ни! Да, за успешните запознанства няма граници и ограничения! Те са възможни винаги, на всяка възраст и по всяко време!  В "Уроци по щастие" разглеждаме една необходима, но често подминавана тема - Как да открием любовта след 45? Поколение - две назад, в нашата народопсихология почти се изключваше..

обновено на 02.04.25 в 11:50

Три дни античен театър с EX MACHINA

Първият международен фестивал за античен театър EX MACHINA ще се проведе между 3 и 5 април на Античния театър в Пловдив.  Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през  IV век, част от иначе добре запазения и реставриран..

публикувано на 02.04.25 в 11:04

„Тайна в гората“ или едно вълнуващо приключение

С концерт и творческо ателие, в Пловдив, ще бъде представен проектът „Тайна в гората“, който включва албум с музика за деца, приказка и панорамна книга. Събитието е в събота, на 5 април, от 16.30 часа, в център по изкуствата „Галерията“. Малки и големи ще имат възможност да приключенстват с героите, да чуят на живо авторските песни, да..

обновено на 01.04.25 в 16:00

РЕМ – Пловдив с трето издание на инициативата „Експонат на фокус”

Събитието, което ще се проведе на 1 април, от 17:30 часа е част от рубриката „Експонат на фокус“, която РЕМ – Пловдив започна в края на миналата година. На първото събитие беше показан сандъкът на пловдивския митрополит Натанаил Охридски и неговият митрополитски жезъл. Личността на митрополит Натанаил Охридски е сред достойните и важни фигури в..

обновено на 01.04.25 в 14:34
От ляво надясно на снимката: Кристина Владой, Иван Трифонов, Елица Кочева, Даниела Трифонова, Ралица Васева, Виктория Колева, Анна и Надежда Кацареви, Радослав Трифонов, Василена Елшишка

13-и танцов фестивал "Пловдив Древен и Вечен"

В последното мартенско издание на предаването Клуб "Неделя" гостуваха част от децата и треньорите на СК "Самодива" и СК "Акродинамика" в Пловдив.  Заедно с всички тях представихме предстоящия Международен танцов фестивал "Пловдив Древен и Вечен", който ежегодно се провежда и организира от двата клуба. През тази година, това е 13-то издание на..

публикувано на 30.03.25 в 18:56