"Търсим диалог с властта с желанието да изложим най-критичните проблеми и – в подкрепа на настоящия министър на културата и заедно с него, да ангажираме Министерски съвет и Народното събрание със съдбата на сектора сценични изкуства. Опасяваме се, че в настоящата ситуация усилията на работещите в сектора няма да успеят да запазят функционирането му за дълго", обясняват театралите.
В края на миналата година Министерство на културата не одобри наредените плащания на институтите, въпреки че те разполагаха със средства за тях в собствените си бюджети. Така поетите и неизпълнени ангажименти бяха прехвърлени в 2025 г. В началото на януари 2025 г., Министерство на културата неправомерно и със задна дата отряза голяма част от дължимата за 2024 г. субсидия на театрите и музикалните институти. Това формира изкривена и невярна финансова картина за състоянието на всеки от тях.
В резултат, сектор сценични изкуства е изправен пред невъзможността да функционира, тъй като и сега базовите разплащания, свързани с дейността му, не биват одобрявани.
В това число влизат командировъчни на служители, материална част за предстоящи премиери, печат на плакати, хонорари за авторско право, аварийни ремонти и други разходи по издръжката. Много от институтите имат правоотношения по договори, вкл. по ЗОП, по които вече текат неустойки за просрочия. Не се изплащат наемите на тези, които нямат собствени сгради и ползват нает сграден фонд.
За да функционира, сектор сценични изкуства има нужда от:
1. Компенсаторен механизъм за покриване на ангажиментите, породени от неодобрените декември 2024 г. плащания;
2. Нови, съобразени със законовите изисквания преизчисления на дължимата субсидия за последното тримесечие за 2024 г.;
3. Съобразени с актуалната картина планови бюджети за 2025 г.
4. Да бъдат навременно изплащани текущите разходи по издръжка и дейност на институтите.
Секторът понесе безропотно всички имиджови, административни и финансови удари през изтеклата година. Работата му беше затруднена от текущите разследвания и проверки. Въпреки това остана верен на мисията си и продължава да осигурява достъп до изкуство и да увеличава публиките си и приходите на държавата!
Вярваме, че Културата трябва да бъде превърната в национален приоритет!, се казва в апела.
Пред радио Пловдив директорът на Кукления театър Петър Влайков, който е и в УС на работотдателската организацаия на театрите, обясни, че данните на МК, че са в 120% преразход за миналата година не са реални. Картината е напълно изкривена и фалшива, казва той и поясни, че искта компенсаторен механизъм, за да разплатят дълговете си и бюджетът за тази година да е съобразен с актуалната картина в театрите.
Интервюто чуйте в прекачения звуков файл.
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..