"Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за бойкот на цените, в България то тръгна от непознати политически и социални организации. Освен това в плакатите, които те са направили, присъстват имена на вериги, които на българския пазар ги няма, а няма как да бойкотираш нещо, което липсва в България. И всичко това навява на аматьорщина", коментира психологът.
Според него е трудно да се прогнозира как ще протече този протест в България, защото тук има противоборство на пожелателното мислене и трезвия реализъм. По думите му всеки е бил в чужбина и е виждал стоки, които се продават и у нас на по-ниски цени, а търговците оправдават това с транспортни разходи и специфики на пазара.
"Няма как да ни напусне и съмнението, че има и щипка спекула. Пожелателното мислене казва: „Ето сега, на 13 февруари, няма да им стъпя“. Трезвият реализъм от друга страна казва, че от този 13-и февруари, ако е само той, нищо няма да се случи. Защото, ако аз имам нужда от стоки от първа необходимост, ще си ги купя на 12 или на 14 февруари. И в този смисъл най-много 13 февруари да е малко по-рехав откъм клиенти ден за магазините", прогнозира доц. Димитров.
Той изтъкна, че няма как да се откажем завинаги от стоките от първа необходимост - хляб, месо, сирене, кашкавал, защото това няма как да бойкотираме себе си. Но подчерта, че все пак протестът е един добър социален механизъм за отпускане на напрежението, който няма да доведе до нищо повече от това, да се изпусне парата за ден и хората да изразят недоволството си. А търговците знаят много добре това и спекулират с повишаване на цените.
По отношение на ботокс манията и агресията от последните дни, стигаща до отнемане на живот, социалният психолог посочи, че това е нормално явление, защото всеки обръща внимание на нещата, които впечатляват в ежедневието. По думите му съвременните социални медии за много по-мощни като въздействие от конвенционалните, като радиото например, защото във визуалните медии култът към красотата е изключително мощен. Според него трябва да можем да преценяваме трезво онова, което ни заобикаля и да устояваме на проблемите, които ни заливат отвсякъде.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..
Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..
Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..
На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..