Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Доц. Николай Димитров
Снимка: ФБ/ Николай Димитров

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски. 

"Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за бойкот на цените, в България то тръгна от непознати политически и социални организации. Освен това в плакатите, които те са направили, присъстват имена на вериги, които на българския пазар ги няма, а няма как да бойкотираш нещо, което липсва в България. И всичко това навява на аматьорщина", коментира психологът.

Според него е трудно да се прогнозира как ще протече този протест в България, защото тук има противоборство на пожелателното мислене и трезвия реализъм. По думите му всеки е бил в чужбина и е виждал стоки, които се продават и у нас на по-ниски цени, а търговците оправдават това с транспортни разходи и специфики на пазара. 

"Няма как да ни напусне и съмнението, че има и щипка спекула. Пожелателното мислене казва: „Ето сега, на 13 февруари, няма да им стъпя“. Трезвият реализъм от друга страна казва, че от този 13-и февруари, ако е само той, нищо няма да се случи. Защото, ако аз имам нужда от стоки от първа необходимост, ще си ги купя на 12 или на 14 февруари. И в този смисъл най-много 13 февруари да е малко по-рехав откъм клиенти ден за магазините", прогнозира доц. Димитров. 

Той изтъкна, че няма как да се откажем завинаги от стоките от първа необходимост - хляб, месо, сирене, кашкавал, защото това няма как да бойкотираме себе си. Но подчерта, че все пак протестът е един добър социален механизъм за отпускане на напрежението, който няма да доведе до нищо повече от това, да се изпусне парата за ден и хората да изразят недоволството си. А търговците знаят много добре това и спекулират с повишаване на цените.

По отношение на ботокс манията и агресията от последните дни, стигаща до отнемане на живот, социалният психолог посочи, че това е нормално явление, защото всеки обръща внимание на нещата, които впечатляват в ежедневието. По думите му съвременните социални медии за много по-мощни като въздействие от конвенционалните, като радиото например, защото във визуалните медии култът към красотата е изключително мощен. Според него трябва да можем да преценяваме трезво онова, което ни заобикаля и да устояваме на проблемите, които ни заливат отвсякъде. 

Чуйте повече в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45