"Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от един журналист, който обяви този протест за бойкот на цените, в България то тръгна от непознати политически и социални организации. Освен това в плакатите, които те са направили, присъстват имена на вериги, които на българския пазар ги няма, а няма как да бойкотираш нещо, което липсва в България. И всичко това навява на аматьорщина", коментира психологът.
Според него е трудно да се прогнозира как ще протече този протест в България, защото тук има противоборство на пожелателното мислене и трезвия реализъм. По думите му всеки е бил в чужбина и е виждал стоки, които се продават и у нас на по-ниски цени, а търговците оправдават това с транспортни разходи и специфики на пазара.
"Няма как да ни напусне и съмнението, че има и щипка спекула. Пожелателното мислене казва: „Ето сега, на 13 февруари, няма да им стъпя“. Трезвият реализъм от друга страна казва, че от този 13-и февруари, ако е само той, нищо няма да се случи. Защото, ако аз имам нужда от стоки от първа необходимост, ще си ги купя на 12 или на 14 февруари. И в този смисъл най-много 13 февруари да е малко по-рехав откъм клиенти ден за магазините", прогнозира доц. Димитров.
Той изтъкна, че няма как да се откажем завинаги от стоките от първа необходимост - хляб, месо, сирене, кашкавал, защото това няма как да бойкотираме себе си. Но подчерта, че все пак протестът е един добър социален механизъм за отпускане на напрежението, който няма да доведе до нищо повече от това, да се изпусне парата за ден и хората да изразят недоволството си. А търговците знаят много добре това и спекулират с повишаване на цените.
По отношение на ботокс манията и агресията от последните дни, стигаща до отнемане на живот, социалният психолог посочи, че това е нормално явление, защото всеки обръща внимание на нещата, които впечатляват в ежедневието. По думите му съвременните социални медии за много по-мощни като въздействие от конвенционалните, като радиото например, защото във визуалните медии култът към красотата е изключително мощен. Според него трябва да можем да преценяваме трезво онова, което ни заобикаля и да устояваме на проблемите, които ни заливат отвсякъде.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..
Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..