95% от сигналите на горещата линия са за сексуална експлоатация, но другият проблем, с който децата се сблъскват, е онлайн тормоза, уточни Василева и посочи, че деца обиждат свои съученици и приятели, правят колажи, подиграват се в онлайн пространството и денем, и нощем. Според нея те използват език на омразата, подиграват се с всичко, за което намират повод и често обект на такива подигравки стават едно-две деца в класа, а останалите наблюдават без да се намесват.
Последният голям случай е бил на дете, тормозено онлайн година и половина, като допълнително е било обект и на училищен тормоз. След като близките са потърсили помощ, нещата са се подобрили, обясни Василева и подчерта, че специалистите в центъра са на разположение на консултативната линия с номер 124123 всеки делничен ден и по всяко време в чата.
"Предимно деца ни се обаждат на консултативната линия или ни пишат в чата. Но интересна тенценция още от ковидно време е, че започва да се покачва процентно броят на родителите, които търсят нашата подкрепа и за миналата година имаме 63% обаждания от родители. Това е много добър сигнал, който показва, че родителите все повече мислят за онлайн безопасността на децата си, защото немалък процент от тези обаждания не са с проблеми, а с въпрос как да предпазят детето, за какво да наблюдават, как да разберат, че то има проблем, а не смее да каже", коментира координаторът на Центъра за безопасен интернет.
Тя посъветва родителите да стоят близо до децата си в интернет, да водят с тях разговори какво им е интересно, кои игри играят и защо, кои инфлуенсъри следват и какво им харесва в тях. Така те биха могли по-лесно да засекат, ако децата са изложени на фалшиви новини и манипулации.
Антоанета Василева припомни, че педофилите често си правят фалшиви профили на деца, намират малчуганите в игрите и социалните мрежи, а след това ги извеждат в криптирани комуникационни приложения. Там вече те искат от тях снимки или видеа със сексуално съдържание, с които ги изнудват за още или дори за пари.
"През миналата година имахме доста случаи през фишинг имейли на откраднати профили и оттам - изнудване за пари. Така че предизвикателствата не са малко, но ако стоим близо до децата, говорим и споделяме с тях какво сме чули, дали и те са се сблъсквали с такива проблеми, можем да сме по-уверени, че можем да ги предпазим и знаем какво се случва с тях", смята специалистът.
Според нея програмите за родителски контрол вършат работа до определена възраст - 12-13 години. До тази възраст родителите трябва да успеят да изградят умения у децата сами да се справят с рисковете или да потърсят помощ. Защото малчуганите се притесняват, срамуват и смятат, че те са виновни в подобна ситуация. Истината е, че те нямат вина, а престъпниците в мрежата доста усърдно ги дебнат, каза Антоанета Василева.
Тя призова родителите и подрастващите да не бързат да влизат в социалните мрежи поне до 13 години, защото до тогава децата нямат достатъчно добре развити умения и критично мислене да разпознават риска и престъпниците в мрежата се възползват от това. Важно е също родителите всеки ден да водят разговори за това какво се случва в мрежата и покрай тези разговори да напомнят на децата си за какво да внимават.
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...