Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Антоанета Василева
Снимка: БГНЕС

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000.

95% от сигналите на горещата линия са за сексуална експлоатация, но другият проблем, с който децата се сблъскват, е онлайн тормоза, уточни Василева и посочи, че деца обиждат свои съученици и приятели, правят колажи, подиграват се в онлайн пространството и денем, и нощем. Според нея те използват език на омразата, подиграват се с всичко, за което намират повод и често обект на такива подигравки стават едно-две деца в класа, а останалите наблюдават без да се намесват. 

Последният голям случай е бил на дете, тормозено онлайн година и половина, като допълнително е било обект и на училищен тормоз. След като близките са потърсили помощ, нещата са се подобрили, обясни Василева и подчерта, че специалистите в центъра са на разположение на консултативната линия с номер 124123  всеки делничен ден и по всяко време в чата. 

"Предимно деца ни се обаждат на консултативната линия или ни пишат в чата. Но интересна тенценция още от ковидно време е, че започва да се покачва процентно броят на родителите, които търсят нашата подкрепа и за миналата година имаме 63% обаждания от родители. Това е много добър сигнал, който показва, че родителите все повече мислят за онлайн безопасността на децата си, защото немалък процент от тези обаждания не са с проблеми, а с въпрос как да предпазят детето, за какво да наблюдават, как да разберат, че то има проблем, а не смее да каже", коментира координаторът на Центъра за безопасен интернет. 

Тя посъветва родителите да стоят близо до децата си в интернет, да водят с тях разговори какво им е интересно, кои игри играят и защо, кои инфлуенсъри следват и какво им харесва в тях. Така те биха могли по-лесно да засекат, ако децата са изложени на фалшиви новини и манипулации.

Антоанета Василева припомни, че педофилите често си правят фалшиви профили на деца, намират малчуганите в игрите и социалните мрежи, а след това ги извеждат в криптирани комуникационни приложения. Там вече те искат от тях снимки или видеа със сексуално съдържание, с които ги изнудват за още или дори за пари. 

"През миналата година имахме доста случаи през фишинг имейли на откраднати профили и оттам - изнудване за пари. Така че предизвикателствата не са малко, но ако стоим близо до децата, говорим и споделяме с тях какво сме чули, дали и те са се сблъсквали с такива проблеми, можем да сме по-уверени, че можем да ги предпазим и знаем какво се случва с тях", смята специалистът.

Според нея програмите за родителски контрол вършат работа до определена възраст - 12-13 години. До тази възраст родителите трябва да успеят да изградят умения у децата сами да се справят с рисковете или да потърсят помощ. Защото малчуганите се притесняват, срамуват и смятат, че те са виновни в подобна ситуация. Истината е, че те нямат вина, а престъпниците в мрежата доста усърдно ги дебнат, каза Антоанета Василева.

Тя призова родителите и подрастващите да не бързат да влизат в социалните мрежи поне до 13 години, защото до тогава децата нямат достатъчно добре развити умения и критично мислене да разпознават риска и престъпниците в мрежата се възползват от това. Важно е също родителите всеки ден да водят разговори за това какво се случва в мрежата и покрай тези разговори да напомнят на децата си за какво да внимават. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

90% от ранните череши край Куклен са унищожени от студа

Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..

публикувано на 11.04.25 в 16:39

Сблъсък Радев - Пеевски прозира в скандала с МВР Пловдив

Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали.  Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..

публикувано на 11.04.25 в 16:13

Тодор Батков - син поведе конна дружина през браздата с Гърция

Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна  на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство.  На няколкостотин метра от неработещия пункт,  връщащите се от..

публикувано на 11.04.25 в 14:14

„Огънят, който храним“ - нов епизод на видеокаста

Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в  комуникацията между  граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..

публикувано на 11.04.25 в 13:47

И Пловдив отбеляза "100 години Седмица на гората“

В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив  започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..

публикувано на 11.04.25 в 11:56