Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Иоанис Партениотис, вицепрезидент на КТ „Подкрепа“.
Той коментира и последното проучване на синдикалната организация, което показва, че от 1000 работещи 94 % са недоволни от размера на възнаграждението си. Допитването е направено в периода 7 – 10 февруари. Участие са взели 1000 работещи, сред които са и членове към синдиката.
Делът на работещите бедни е 24 %, получаващи доход под 1100 лв.
„В същото време жизненият минимум е 1500 лева. Виждаме, че значително се увеличава подоходното неравенство в страната. Тоест ножицата между безкрайно бедните и достатъчно заможните хора, става доста голяма. Ако искаме държавата да просперира, трябва да се обърне сериозно внимание на политиката по доходите. Хората искат и минималната работна заплата да е над жизнения минимум, който е 1500 лева“, каза още Иоанис Партениотис.
Проучването на КТ „Подкрепа“ показва, че най-голяма е неудовлетвореността при хората, получаващи до 1100 лв., като там тя е на 98 %. Следват тези с възнаграждение до 2500 лв - 96 %. Анкетираните с доходи между 2500 и 5000 лв. са почти наравно по отношение на удовлетвореност и неудовлетвореност, като 57 % са заявили, че са удовлетворени. Хората, получаващи над 5000 лв., са 100 % удовлетворени от размера на заплатата, сочат данните. Бонуси към заплатите получават 36 % от анкетираните.
Резултатите показват, че 91 % от анкетираните получават чист доход под 2500 лв. и само 8 % от тях получават над 2500 лв.
85% от анкетираните искат необлагаем минимум до размера на минималната работна заплата
„Данните показват също, че 85 % от анкетираните поддържат идеята, че е необходим необлагаем минимум до размера на минималната работна заплата. Тази мярка беше премахната през 2008 година, когато имаше световна икономическа криза. Но вече минаха 16 години и ситуацията коренно се промени. България е единствената страна, която не прилага системата за подоходно облагане, с изключение на минималната работна заплата, която да не се облага. Ние трябва да извоюваме връщането на нормалността в тази осигурителна система“, каза още Партениотис.
От КТ „Подкрепа“ подчертават, че е налице достатъчна обществена нагласа за промяна в системата за облагане на доходите.
В звуковия файл можете да чуете цялото интервю с Иоанис Партениотис.Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..