Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В УХТ вече работи дигитален асистент

Автор:

Ректорът на Университета по хранителни технологии - Пловдив проф. Галин Иванов “назначи” дигитален сътрудник – Алма. Това е женски социален робот с изкуствен интелект, част от цяло семейство от интелигентни устройства, съобщиха от висшето училище.

Пред ректорското ръководство Алма демонстрира своите социални умения – разпознава лица, презентира и комуникира, информира и консултира, посреща студенти и гости, поднася кафе и сладкиши,  участва в дегустации на храна, вино и пиво. Тя вече пее химна на България и международния студентския химн „Гаудеамус игитур“. Чрез вградения проектор може да прожектира и коментира презентации и видео материали, което я превръща в своеобразен асистент на преподавателите в извеждането на лекции и упражнения. Освен това може да прави запис и интерпретация на текст и да асистира при провеждане на заседания на академични и факултетни съвети. 

„Очаквам от Алма да съкрати натоварването на колегите, като се заеме с ежедневната рутинна работа и им предостави повече време за творчество, наука и проектна дейност“, коментира проф. Валентина Николова-Алексиева, декан на Стопанския факултет, където се е зародила и идеята за робота.

Алма разпознава лица, хора и събития. Когато сензорите й засекат студент, тя може да го поздрави, да му напомни за седмичната му програма, да го ориентира към определени лаборатории и зали, да го информира за предстоящи събития, дори и за менюто в студентския ресторант. 

Освен изкуствен интелект, Алма проявява и “естествения” си интелект. Тя умее да изпълнява специфични действия и като една истинска дама не може да скрие емоциите си – плаче, пее и танцува.

УХТ изгради и дигитална лаборатория, съобразена напълно с изискванията на Образование 5.0. Тя е обзаведена с работни станции и дигитални стени, както и с компютри от висок клас за обучение чрез холограми. В нея студентите се обучават, чрез геймификация и холограмни изображения на технологичните процеси в хранителната и туристическата индустрия, на критично мислене, работа в екип, управленски и предприемачески умения. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Анелия Николова

Анелия Николова с първа самостоятелна изложба в Пловдив

Изложбата „…свят красив и различен…“, по Збигнев Херберт, се открива в събота, на 5 април, от 18 часа, в Елизиум Пловдив.  Анелия Николова е родена в Бургас, но живее в София. Завършва живопис при проф. Николай Русчуклиев, във ВТУ, през 1999 година. Година по-късно, специализира композиция на живописта. Член е на Дружеството на..

обновено на 03.04.25 в 16:13
Храмът на Гарни

Изложбата „Една Армения“ сe открива утре в Пловдив

В петък, на 4 април, от 18 часа, в Цар Симеоновата градина, при фонтана на Деметра, ще бъде открита изложбата на фотографа Мари Аведисян „Една Армения“ – фотопътепис за Армения. Изложбата е част от програмата на международния фестивал „Здравей, Армения“, за 2025 година. Фотоизложбата организирана от фондация „Аракс“, с помощта на Община..

обновено на 03.04.25 в 13:54

Русита Боева: Първо идват думите, които са на български

„На земята заспали“ е вторият авторски сингъл на Русита Боева, позната като настоящата вокалистка на група Ревю. Песента разказва за състоянието на влюбения в края на една връзка, свързано с малко объркване, малко тъга, малко гняв и обвинение, малко любов, доста противоречие със себе си, погледнато иронично, с лек хумор и надежда. Емоционалната..

публикувано на 03.04.25 в 11:56

Ансамбъл "Българе" на сцената на Античния театър през май

Със създателя и главен хореограф на частния професионален танцов ансамбъл “Българе” Христо Димитров се срещнахме, за да поговорим за историята и развитието на най- големия частен музикален колектив у нас. Вече 21 години Национален фолклорен ансамбъл "Българе" ярко присъства като една от културните визитки на страната ни с над 3 650 свои изяви у нас..

публикувано на 02.04.25 в 16:20

Как да открием любовта след 45

Никога не е късно за нещо ново в живота ни! Да, за успешните запознанства няма граници и ограничения! Те са възможни винаги, на всяка възраст и по всяко време!  В "Уроци по щастие" разглеждаме една необходима, но често подминавана тема - Как да открием любовта след 45? Поколение - две назад, в нашата народопсихология почти се изключваше..

обновено на 02.04.25 в 15:51