Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли. 

Обученията по български език за бежанци в Пловдив започнаха в началото на февруари. Първите две групи са украински и са по 12 души във всяка От началото на лятото ще стартират и арабоговорящите групи, обясни ръководителят на проекта Мария Теохарова от Каритас – София.

"От близо половин година има и арабоговорящи в Пловдив, които желаят да преминат езиково обучение. Към момента имам оформена група, която е от 14 души. Бихме искали да сформираме две групи и тогава да започнем с тях", добави Теохарова.

Също през лятото в Пловдив ще започнат и безплатни курсове по български език с украински деца.

"За тийнейджърите обученията по езика ще бъдат по-задълбочени с натрупване на лексикален и граматически материал, тъй като идеята е те да бъдат добре подготвени за българската образователна система. С по-малките деца между 6 и 12 години заниманията по езика няма да бъдат толкова тежки", разясни Теохарова.

Обикновено бежанците се решават на крачката да усвоят български език – година след като са пребивавали в страната ни. Една четвърт от новозаписалите се на курса в Пловдив са новопристигнали. Забелязва се и ръст на мъжете, които изучават езика ни. При изучаването на българския езиковата бариера при арабоговорящите е по-голяма отколкото при славяноговорящите. 

"С арабоговорящите трудно се работи, но целите не са непостижими. Най-трудно е да останат до края в курсовете. Те не са много дисциплинирани. Част от тях дори и не са образовани, не владеят собствения си език", каза Теохарова.

Методиката на обучение е различна за славянските и индоевропейските групи. Обученията по програма „Български език за хора от цял свят“ ще продължат до октомври 2026 г. Изпълнява се финансовата подкрепа на фонд „Убежище, миграция и интеграция“, съфинансиран от ЕС.

"Каритас" има опит с обучението на български език от 2012 г. при първата вълна бежанци от Близкия Изток, но тогава беше като част от комплексна услуга. Сега обучението е изцяло за български език и проектът е насочен към придобиване на по-сериозни знания. 

Цялото интервю - чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41