Обученията по български език за бежанци в Пловдив започнаха в началото на февруари. Първите две групи са украински и са по 12 души във всяка От началото на лятото ще стартират и арабоговорящите групи, обясни ръководителят на проекта Мария Теохарова от Каритас – София.
"От близо половин година има и арабоговорящи в Пловдив, които желаят да преминат езиково обучение. Към момента имам оформена група, която е от 14 души. Бихме искали да сформираме две групи и тогава да започнем с тях", добави Теохарова.
Също през лятото в Пловдив ще започнат и безплатни курсове по български език с украински деца.
"За тийнейджърите обученията по езика ще бъдат по-задълбочени с натрупване на лексикален и граматически материал, тъй като идеята е те да бъдат добре подготвени за българската образователна система. С по-малките деца между 6 и 12 години заниманията по езика няма да бъдат толкова тежки", разясни Теохарова.
Обикновено бежанците се решават на крачката да усвоят български език – година след като са пребивавали в страната ни. Една четвърт от новозаписалите се на курса в Пловдив са новопристигнали. Забелязва се и ръст на мъжете, които изучават езика ни. При изучаването на българския езиковата бариера при арабоговорящите е по-голяма отколкото при славяноговорящите.
"С арабоговорящите трудно се работи, но целите не са непостижими. Най-трудно е да останат до края в курсовете. Те не са много дисциплинирани. Част от тях дори и не са образовани, не владеят собствения си език", каза Теохарова.
Методиката на обучение е различна за славянските и индоевропейските групи. Обученията по програма „Български език за хора от цял свят“ ще продължат до октомври 2026 г. Изпълнява се финансовата подкрепа на фонд „Убежище, миграция и интеграция“, съфинансиран от ЕС.
"Каритас" има опит с обучението на български език от 2012 г. при първата вълна бежанци от Близкия Изток, но тогава беше като част от комплексна услуга. Сега обучението е изцяло за български език и проектът е насочен към придобиване на по-сериозни знания.
Цялото интервю - чуйте в звуковия файл.
Журналистът Чавдар Стефанов, бивш кореспондент на БНР в Москва, смята, че предложението на Владимир Путин за преговори без предварителни договорки с Украйна в Истанбул е ухажване на Доналд Тръмп. Стефанов припомни разликите в позициите на двете страни. Р уската винаги е била за преговори преди спиране на огъня за разлика от украинската, която..
Община Пловдив направи крачка назад и оттегли от предстоящата на 15-ти май сесия на общинския съвет проектонаредба за организацията на движението и паркирането. Според председателя на Сдружението на хотелиерите в Пловдив Петър Денчев е добре, че е взето под внимание и тяхното мнение. Той изтъкна, че кметът Костадин Димитров винаги е бил..
От години темата за влизането ни в еврозоната свободно се използва за радикализация на българското обществено мнение и за създаването на антиевропейски нагласи. Президентът Румен Радев за пореден път прави опит да се задълбочи една патология на българското общество, да изгради конфликт, който да подкопава възможността за политическа..
"Декларацията ни е подписана от 40 преподаватели, но със сигурност тя се подкрепя от много повече, чиито подписи не намериха място сред изброените. Това каза по Радио Пловдив доц. Димитър Деков от Юридическия факултет на ПУ "Паисий Хилендарски" за декларацията на преподаватели от юридическите факултети на Софийския университет „Св. Климент..
Хората най-много се притесняват за това, дали ще се запази същия курс на еврото. Всички питат едно и също: някой готви ли ни някакъв капан с валутния курс и никой не вярва на правителството, на държавата и дори на президента. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив икономистът Георги Стоев. Според него хората се опасяват, че някой ще..