Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

140г. образователно дело в СУ „Васил Левски“ с. Маноле

В едно от изданията на предаването Клуб "Неделя", в навечерието на седмицата посветена на най-светлата личност в родната ни история Васил Левски, Ви срещнахме с учениците от СУ "Васил Левски" с. Маноле, община Марица. 

Поводът да ги поканим бе патронният празник на училището и 140г. образователна дейност, която развива. 

"Това е училището, с което е свързана моята съдба", каза за Радио Пловдив г-жа Пенка Запрянова, директор на СУ "Васил Левски" с. Маноле от 2014-а година и преподавател над 30 години.  

В качеството си на такъв разказа от миналото до днес, за първите сведения за училището датиращи от 1885г. 

"Самото училище извървя един доста голям и доста дълъг път, който беше изключително натоварен. В началото е било основно, след което става средно училище и към днешна дата развива професионалните си паралелки. Пътят е не само дълъг, но и много интересен! В селото образователното дело започва от 1885г. с делото на местния чорбаджия Тоньо Михайлов Петров, който всъщност е бил изключително буден селянин за времето си, който е бил радетел за прекарване на жп-линия, точно покрай село Маноле да минава. Съответно дава част от собствените си земи за построяване на сграда. 

И така през 1927г. се построява сградата на модерно и красиво за времето си двуетажно училище в селото. За съжаление на 24 април след третият трус по време на Чирпанското заметресение сградата пада. По средата на улицата са и училището в руини, и селската църква също в руини. Тогава населението решава да даде строителния материал за църквата, за да бъде възстановена, тъй като са смятали, че тя има малко повече значение за селото, а съответно в годините да започне да се строи нова сграда. И така за една година успяват да построят църквата. Училището е възстановено малко по-късно през 1932г. на един етаж, което могат да го видят хората и досега на центъра на село Маноле. Много мила сграда с изключително голям дух, с много атмосфера, но се оказва, че е малка. Тъй като 230-240 деца последно са учили в нея на две смени до осми клас. Но все пак новото време изисква и нови сгради. Трябва да кажем, че през 2014г. имаше една много радостна новина - беше месец февруари, когато казаха, че ще бъде подновен строежът на нашето училище. Тази сграда беше започнала през далечната 1979г. три пъти беше спирал строежа. Беше земеделска гимназия, още тогава е имало предназначения за сградата да бъде точно с тази насоченост. Имали са виждания, че трябва да се развива селото, и така в рамките на девет месеца е изградена новата сграда, която е една от най-модерните в област Пловдив, а бих могла да кажа и в цяла България. Ние сме горди следовници на нашия патрон! 

СУ "Васил Левски" е Училище за пример, по проект "Училища за пример" на програма „Заедно в час“. ЕКО училище – събиране на разделно отпадъци, оборки, „Син флаг“, оборудвано със „Зелена класна стая“ , Библиотека- обзаведена по Национална програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“, както 

„Алея на народните будители“ – открита по случай 1 ноември в двора на училището. От 29.11.2024г. в СУ “Васил Левски”, с.Маноле стартира и изграждане на съвременен СТЕМ център включващ 6 високотехнолологични стаи,два кабинета по природни науки,един по математика и информационни технологии и фоайе с обособени места за споделяне и представяне , по процедура BG-RRP-1.015 – “Училищна STEM среда” по Национален план за възстановяване и устойчивост на Република България." 

Какво е да се срещнеш с Апостола на Свободата и как се почувстваха първокласниците в СУ "Васил Левски" с.Маноле, чуйте и вижте, като последвате линка  https://www.facebook.com/watch?v=599582719624647 

С помощта на новите технологии и госпожа Габриела Якова, учениците се срещнаха с Левски и зададоха своите въпроси. 

Заедно с г-жа Запрянова, гостуваха и г-жа Елена Дамянова, заместник директор в СУ "Васил Левски", преподавателите: г-жа Ирина Стоянова БЕЛ и История и цивилизации/ и г-ж Таня Капсъзова /начален учител/, както и децата участници в театрална група по НП "Заедно в изкуствата и в спорта": Николета Янкова,Велизара Кърджали, Цветелина Бърдарска и Димитър Иванов. Учениците ни представиха част от рецитала и постановката, която са подготвили за 152- годишнина от гибелта на Васил Левски, и част от празничната програма за патронния им празник на 18.02 в спортната зала на училището. 

Целият разговор от неделния ефир можете да чуете в прикачения звуков файл. 

По публикацията работи: Станка Лазарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Кристина Дончева: Това съм аз и силно „Вярвам”

Кристина Дончева и Артьом Анатолиевич станаха родители за втори път и споделиха новината в социалните мрежи. В ефира на Радио Пловдив, дни преди да гушне принцеса Каталея, Криси представи новата си песен „Вярвам”.   „Втората ми бременност протече доста по-трудно, но ние дамите сме малко по-сложни” , сподели Криси.  Въпреки това, певицата с лекота..

публикувано на 09.04.25 в 10:08

Елизабет Армен Амбарцумян: Музиката е моят живот

В студиото на Радио Пловдив, гостуваха 8-годишната Елизабет Армен Амбарцумян и нейната майка Манита Вартан. Освен с изключителната си красота, двете впечатляват и с таланта си.  Елизабет, освен инструменталист, е и изявен вокален изпълнител от най-ранна детска възраст. С право я наричат детето-чудо!  Носителка е на редица призове, награди и..

публикувано на 07.04.25 в 17:12

"Не бъди Гама в земята на Лама" с вход свободен

Срещаме ви с Александър Шакрачки, който се занимава с катерене и алинизъм, и ще ни разкаже за вълнуващата експедиция до Индия, която предприема със свои колеги. Повече от месец престой в планината, над 4000 метра надморска височина, няколко изкъчени върхове и много любопитни истории.  Много повече забавление и емоции предстоят в поредната среща..

публикувано на 07.04.25 в 14:50

Петър Тосков: На сцената съм в друго измерение

В първото априлско издание на предаването Клуб "Неделя"   гостува популярния и обичан актьор от Драматичния театър в Пловдив Петър Тосков.  Как и защо е тръгнал по избрания от него път, кои са значимите му и запомнящи се роли в театъра и киното, и дали е лесно да бъдеш артист в България бяха само малка част от въпросите, на които отговори в ефир...

публикувано на 07.04.25 в 14:44

Снегът затрупа гнездата, но не плаши щъркелите в Белозем

Изненадващият априлски сняг затрупа гнездата на щъркелите в Белозем. Кадри от специалната система на видеонаблюдение  показва птиците в гнездата им. Гледката не е обичайна, но не е опасна за птиците и тяхното бъдещо поколение, съобщиха от НЧ „Просвета“, които работят за опазването на популацията в Европейското село на белия щъркел. Щъркелите ще се..

публикувано на 07.04.25 в 14:07