Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти, ученици и преподаватели отбелязват деня на антропологията

Катедрата по етнология към Философско-историческия факултет на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" чества Международния ден на антропологията.  В няколко инициативи ще участват студенти, докторанти, млади учени, преподаватели, а също и ученици и приятели с интерес към науката за развитието на човечеството.

Програмата включва интерактивна градска игра за ученици, дискусия в хибриден формат и онлайн предизвикателства за споделяне на опит в антропологията.  Възпитаници от Хуманитарната гимназия в Пловдив ще участват в съвременна образователна игра, в която ще търсят "антропосъкровища" и ще печелят награди, като отговарят на загадки.   Основната дискусия  е посветена на научноизследователската работа на влиятелния норвежки антрополог Томас Ериксен.   Организаторите канят всеки с интерес към тази наука и практика да се включи на място или онлайн.

Инициативите са в сътрудничество с Асоциация за култура, етнология и антропология “Медиатор”. Събитието се присъединява към Европейските дни на антропологията между 20-22 февруари.

Катедра “Етнология” на Пловдивския университет  10 години отбелязва Деня на антропологията, като си сътрудничи с различни организации и други университети.

Антропологията е от професиите на бъдещето. Чрез нея се развива личността и критичното мислене към широк обсег на теми и проблематики. Антрополозите са специалисти в различни сфери и с подход към необятния свят на човешкото съществуване. Умеят да събират и използват различен тип информация, да идентифицират и предотвратяват социални проблеми и културни кризи“, обясни от името на организаторите антропологът д-р Светослава Манчева от Пловдивския университет. 

Защо е нужна антропологията днес, какво ни дава обучението в подобни програми и кои са възможностите за развитие на антрополозите са само част от темите, които ще бъдат дискутирани.


По публикацията работи: Димитър Владимиров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

33 хектара "кални петна" в Пловдив стават зелени площи

Община Пловдив получава над 10 милиона лева по програма „Околна среда“ за зелена градска среда за премахване на т.нар. „кални петна“ в града. Това съобщи зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. 33 хектара е площта на тези „кални петна“, които са разположени на територията на целия град.  Калните петна са незатревени площи в..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Над 30 скъпи коли иззе ГДБОП в София, Пловдив и Пазарджик

ГДБОП разби организирана престъпна група, извършвала данъчни престъпления и изпиране на пари в особено големи размери чрез покупко-продажба на луксозни моторни превозни средства.  Арестувани и обвинени са 4-ма души, проверени са 9 автокъщи, иззети са над 30 автомобила, 8 от които в двора на частен имот. До момента е установено, че нанесената щета на..

обновено на 21.02.25 в 12:55

НАП влезе на проверки в борси, тържища и магазини

Данъчните влязоха на проверка в зеленчуковата борса в Първенец. Контролът е част от проверките за цените на храните и правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки. Цели още ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги. Проверките започнаха вчера с инспекции в магазините и складовете в страната, а днес продължиха с..

публикувано на 21.02.25 в 12:51

Държавата дава на Пловдив 93,6 мил. лв. за 7 проекта, 6 от които стари

На 404 милиона 557 хиляди лева ще възлиза субсидията от централния бюджет за финансовата рамка на Пловдив за 2025 година. Това показват данните от проекта на бюджет на страната, публикаван за обществено обсъждане. Общата субсидия за делегираните от държавата дейност е за малко над 391 милиона лева, а изравнителната субсидия възиза на почти 7..

публикувано на 21.02.25 в 12:31
УМБАЛ

УМБАЛ "Свети Георги" става част от глобална лечебна програма

УМБАЛ "Свети Георги" – Пловдив се присъедини към глобална програма на Международната фондация за остеопороза, с която се улеснява прилагането за грижи след фрактури и за вторичната им профилактика.  В екипа участват както специалисти от Клиниката по ревматология на болницата, така и  студенти по вътрешни болести и ревматология. Всички те не само..

обновено на 21.02.25 в 11:56