Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В община "Родопи" кукери гонят злото

| обновено на 21.02.25 в 08:52

За пета поредна година в неделя кукерският празник "Старци" ще прогони злото и зимата от високопланинското село Лилково.

Началото е в 12.00 ч. с гайдарско шествие, които ще поведат кукерите със страшни маски и медни чанове. След това ще бъдат демонстрирани маски и костюми от местните хора и гостите на празника, а детската кукерска група „Лилковски пазители“ и младежка група ще изпълнят фолклорни танцови поздрави. Празникът ще завърши с обща месопусна трапеза с традиционни за празника ястия – червено вино, бяла халва и питки за здраве.

"По принцип кукерските празници са на Сирни заговезни, но някои селища като Лилково празнуват на Месни заговезни", обясни Павлина Кирчева от организаторите. Тя очаква десетки хора да се включат в празника, като най-малкият участник е на около 6 години, а най-възрастният - на 65 г.

Тази година за първи път ще бъдат показани кукерски маски и костюми от овча кожа, дарение от Рангел Филипов. 

Всеки може да донесе вкусна „подкрепа“, която ще се събира в клубчето под кметството. Организатори на празника са местното читалище „Родопска искра 2020“ с подкрепата на кметското наместничество. Организаторите призовават да не се паркира в центъра на Лилково, за да не се пречи на празника.

Кукерският празник „Старци“ е лилковски обичай, възроден от НЧ „Родопска искра 2020“ през 2021 г. след повече от 60 години прекъсване. Първото гайдарско шествие се провежда в ограничени условия по време на пандемията от Ковид.

В миналото празненствата в Лилково за Месни и Сирни заговезни са били особено тържествени. Още от рано групи „старци“ са обикаляли селото с весели възгласи, думкане на тъпани и звън на чанове, вярвайки, че шумът прогонва злите сили.

Общо 5 села от община „Родопи“ ще отбележат големия християнски празник Месни заговезни с кукерски танци и обичаи. Това са Дедево, Бойково, Лилково, Ситово и Браниполе. Маскарадното настроение завладява в събота Дедево, а в неделя – Бойково, Ситово, Лилково и Браниполе. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В "Срещите" - разговор за човека и Бог

С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г по-късно?  И още - защо Бог изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог?  Слушайте, интересно е.

публикувано на 16.05.25 в 10:26

Камерният фестивал се открива в Пловдив на 18 май

Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната.  На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..

публикувано на 16.05.25 в 09:30

Изложбата "Открития 2024" е в Археологическия музей - Пловдив

Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в  Регионален археологически музей – Пловдив .  На 17 май 2024 г.  ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..

обновено на 16.05.25 в 07:33

Премиера на романа "Отвъд спирка "Съвършена""

„Пловдив чете“ и издателство Жанет 45 организират премиерата на първия роман на Георги Б. Геров – „Отвъд спирка „Съвършена“ – дълбоко философско и емоционално пътешествие за самотата, любовта и посоките, които избираме в живота. Срещата с автора ще е тази вечер от 18 часа в клуб „Фарго“. Модератор ще  е Живка Танчева, журналист от Радио..

обновено на 16.05.25 в 07:25

Изложба шевици ще бъде показана в Историческия музей

Изложба „Българската шевица – живо минало и вечна хубост“ на Клуб „Българка“ към читалище „Възраждане“ ще се открие тази вечер в зала „Съединение“ на Историческия музей в Пловдив.  С изложбата си пловдивските майсторки-везбарки искат да покажат таланта на българката и как тя превръща своите умения и знания в безценно културно наследство, с..

публикувано на 16.05.25 в 07:25