Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не еврото, а проинфлационните бюджети водят до обедняване

Политиката, която се налага през  бюджетите в последните години, превръща България в свръхсоциална държава за сметка на останалите икономически контрагенти, каза в предаването "Точно днес" икономическият анализатор Михаил Кръстев.

Политиците нарокоха този за 2005г- единствоно възможен, но по думите на експерта "това е един навъзможен" бюджет. В него изма козметични промени на предложението на служебното правителство. Залага се нереалистично увеличение на приходите от над 30% с основно перо от ДДС, които да нараснат с размера на бюджетния дефицит - близо 25 млрд. лева. Това изглежда нереалистично, защото не се очаква ръст на икономиката в такива размер, аргументира се Михаил Кръстев.

Според него вълненията и скептицизмът около приемането на еврото са обясними като отношение към подобни генерални промени.

Това, което трябва да знаят българските граждани е, че няма никаква икономическа и финансова логика да поскъпнат рязко стоките и услугите. Ние сме във валутен борд, българският лев е обезпечен с евро. Най- големият плюс е, че с влизането на България напуска "удобното лоно на една малка развиваща се икономика с евтина работна ръка". 

Милаил Кръстев смята, че по притеснителни са бюджетите, които водят до обедняване на населението, защото и този за 2025 та година е  проинфлационен. 

Огромен е шансът в следващите години да продължи  увеличението на данъчната тежест върху работещите и българския бизнес. Имаме увеличение на максималния осигурителен доход засяга над 100 000 българи и ще доведе до ефективно изземване на над 1млрд.  лева от ннаселението и от бизнеса. 

Живеем в социалната система на Шрьодингер - едновременно в миналото и в бъдещето. Докато работим живеем в бадещето, защото осигурителният ни доход продължава да расте, но ако останем бе работа и трябва да разчитаме на обезщетение за безработица - те са замразен към предходни нива. Тази система не може да издържи време, погнозира Михаил Кръстев.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56
Боряна Ботева

Само у нас онкоболните плащат биомаркерната диагностика

Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)?  Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..

публикувано на 23.05.25 в 11:08

Три факултета на ПУ и институции с усилия срещу трафика на хора

Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..

публикувано на 23.05.25 в 06:12