До следващата седмица трябва да се направят оценките за това кои клиенти ще бъдат компенсирани с предвидените от държавата средства за липсата на ток в периода от 21 до 31 декември миналата година, каза Петър Костадинов от пресекипа на ЕВН.
Той припомни, че тук става дума за извънредните компенсации от общо около 2,2 милиона лева за цялата страна, които доскорошното служебно правителство реши да плати като допълнителна компенсация за всички останали без ток при обилния снеговалеж в края на миналата година.
Според парламентарното решение операторите на електроразпределителните мрежи трябва да възстановят на Фонда "Сигурност на електроенергийната система" изплатените от него средства за компенсации.
Освен това обаче, клиентите на ЕВН, останали без ток, имат право според общите условия на дружеството и съответно получават обезщетения от самата енергийна компания.
"Имаме клиенти, които са подали искания към нас за плащания. Ние ги обработване и вече от няколко седмици плащанията към клиентите вървят", каза още Костадинов
На територията на ЕВН Електроразпределение по-продължително прекъсване на тока са имали около 4000 абонати. Не всички обаче ще получат обезщетения:
"Преценява се назад във времето дали за дадена къща е имало въобще потребление. Говорим за малки села с малко хора, които живеят постоянно в тях. Разбира се, заради Коледните празници заети бяха къщи за гости и други къщи на хора, които идват само за почивните дни", уочни той.
"Така че имаме две компенсации, които клиентите ще получат за едно и също нещо", коментира той.
Според Петър Костадинов безпрецедентната ситуация с двойното обезщетение е създадена от предното ръководство на Министерството на енергетиката, което е решило да не обяви ограничителен режим за снабдяване с енергия. Това се прави при извънредна ситуация, например при тежки снеговалежи, при която снабдителните предприятия по закон не дължат обезщетения за клиенти, останали без ток по-дълго време.
"Беше ясно, че това е форсмажор. До някои селища не можехме са стигнем дори за да докараме генератори, защото пътищата не бяха почистени", добави той.
Как лошото време и студа ще се отрази на реколтата от череши в пловдивско коментира в програма "Точно днес" производителят от Куклен Тодор Попов. Според него още е рано да се каже какви са пораженията върху плодните дръвчета, но при някои от ранните череши средно на около 20 цвята има една завързала черешка, което означава, че на 90 % ще има..
Анализотърт от ЦИД Тихомир Безлов, който от години следи контрабандата на цигари, коментира, че има много има много противоречиви съобщения около разбития край Пловдив канал за цигари миналия ноември и последвалите пет месеца по- късно скандали. Той обвърза началото им с две събития в Пловдив - обиските в офисите на ПИМК и „Некст Лоджистик“ през..
Група родопчани от Смолянска област, сред които и Тодор Батков – син, стигна на коне до гръцкото село Димарио, преминавайки през затворения ГКПП „Рудозем – Ксанти“ в знак на протест срещу отказа да се отвори пътят Рудозем – Ксанти след присъединяването ни към Шенгенското пространство. На няколкостотин метра от неработещия пункт, връщащите се от..
Третият епизод на "Елементи в криза" е посветен на огъня. Летните пожари в Цалапица, Царацово и Катуница допринасят за лошото качество на въздуха в Пловдив и разкриват трудностите в комуникацията между граждани и институции. Епизодът представя един от героите огнеборци - главен инспектор Димитър Бришимов, началник сектор "Пожарогасителна..
В Пловдив официално честваха "100 години Седмица на гората“. Инж. Мирослав Димитров, директор на Регионалната дирекция по горите съобщи, че отбелязването в Пловдив започна от началото на седмицата. Служителите на дирекцията са запознали децата от пловдивските училища с работа на лесовъдите и важната роля на горите у нас. Тази есен ще се..