Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юбилейно пътуване с теснолинейката на 3 март

Автор:

Юбилейно десето пътуване с Родопската теснолинейка, посветено на националния празник на България се организира на Трети март. Това съобщиха от Гражданско сдружение „За теснолинейката”. Събитието се организира от сдружението, съвместно с БДЖ, Община Велинград и Община Якоруда и цели популяризиране на живописния железопътен маршрут от Септември до Добринище. 

Идеята датира от 2016 година, когато се провежда първата такава инициатива – празнично пътуване до град Якоруда с редовния сутрешен влак от гара Септември. През следващите години мероприятието набира голяма популярност и се превръща в чакана радост за местни и гости от цялата страна. Пътуването за Трети март с теснолинейката до Якоруда се провежда без прекъсване досега и смело можем да кажем, че то се превърна в обичана традиция, пишат от гражданското сдружение. 

През изминалите девет години празничният влак е превозил на знаковата дата над 2400 пътници, посетили по повод инициативата град Якоруда.

Композицията с между седем и 11 вагона винаги е препълнена с хора от близо и далеч, допълват от „За теснолинейката“. 

Началото на пътуването на 3 март е в 08:55 ч., когато от гара Септември потегля влак „Родопи” по теснолинейката. Композицията, за която от БДЖ са осигурили допълнителни вагони, ще бъде празнично посрещната на гара Велинград в 10:15 ч. и ще пристигне в Якоруда малко преди 12:00 ч. на обяд. 

С празнично шествие и камбанен звън жителите и гостите на Якоруда от теснолинейката ще се отправят към централния градски площад, където в големия читалищен салон ще бъде поднесена патриотична програма от ученици и самодейци от града. Връщането е в 15:55 ч. от гарата в Якоруда. Влак „Родопи” пристига в Септември малко след 19:00 часа. 

Билети за празничното пътуване се продават по всички каси на БДЖ и на сайта на превозвача като за целта е необходимо да се посочат датата и часа на тръгване, защото влак „Родопи” е редовен влак в разписанието по теснолинейката. 

В началото на февруари в Регионалния исторически музей - Пазарджик беше открита изложба „Родопска теснолинейка – 80“. Изложбата е подготвена от музея и Гражданско сдружение „За теснолинейката“, като представя историческа ретроспекция на последната железопътна линия с междурелсие 760 мм в България, която води началото си от 1920 година с приетия закон за прокарване на железница през Родопите и Рила към Разложко и Неврокоп (днес Гоце Делчев), позната в наши дни като Родопската теснолинейка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пътуване с музика през май в Елизиум

Когато тялото „говори“, колко често Ви се е случвало да изпитвате болка, да обикаляте лекарски кабинети, да правите изследвания… и накрая да чуете: „Няма ви нищо!“ Но тялото знае! То пази нашите неизказани емоции, натрупан стрес, потиснати преживявания. И когато не ги забележим, започва да говори чрез болката. Тялото ни изпраща сигнали – готови..

публикувано на 05.05.25 в 17:07

Юбилеен концерт на Владимир Владимиров

Юбилейният авторски концет, с който проф. Владимир Владимиров отбелязва 30 години на сцена и 20 години с Академичен Народен Оркестър е с вход свободен.   Срещаме ви с диригента на Академичен народен оркестър при АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев", преподавател по тамбура, инструменталист и композитор Владимир Владимиров.  Говорим за предстоящия..

публикувано на 05.05.25 в 13:33

Захарина и Георги - дисекция на ежедневието

Захарина и Георги, познати на пловдивчани от Театрална къща "Шарж" ни гостуват след година отдадена на преосмисляне, по - дълбоко вглеждане, генериране на идеи и дишане. Талантливите младжи отварят нова творческа страница, чието заглавие е "Ателие 47". На 6 май с вход свободен, Захарина и Георги ще посрещат гости в пространството на най - новия..

публикувано на 05.05.25 в 12:03

175 - годишен юбилей чества СУ "Христо Данов"

СУ “Христо Данов” Пловдив с гордост посреща патронния си празник, който тази година е специален! Историята на училището започва през далечната 1849 година, когато се е наричало Каршияшкото и е било килийно училище към параклиса “Св. Йоан Рилски”. В наши дни директорът Гергана Аврамова и екипът й продължават устрема за знания и усъвършенстване...

публикувано на 04.05.25 в 08:54

„Алтер его” – памет за Марин Бодаков и Здравко Попов

Може да видите как изглежда „Алтер его“, което ще излъчим тази събота – снимката показва всичко, без песните и рекламните блокове. Очевидно е, че доста неща има за слушане. Например, ще направим седмичен обзор с епиграмите на Краю Петровски. Ще си спомним за Марин Бодаков, който на 28-ми април щеше да навърши 54 години. Ще направим..

обновено на 03.05.25 в 10:33