Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюрокрацията в закона за доброволците ще ги демотивира

Снимка: Фейсбук

Повече от две десетилетия обществото ни е в очакване на приемане на закон за доброволчеството. Три законопроекта се разглеждат в парламентарните групи на Народното събрание. Ще имаме ли най-сетне закон за доброволчеството и има ли опасност регламентирането на дейността да доведе до злоупотреби?

Според Георги Влайков от ДФ "Аварийно спасяване" Пловдив е добре, че в момента се предприемат стъпки в тази посока. По думите му обаче освен някои доста добри идеи, има и такива, които биха попречили на доброволчеството. 

"Обикновено доброволците, когато извършват тази дейност, го правят в свободното си време и всяко допълнително административно натоварване на тази дейност е проблем. Два от законопроектите предлагат редица  мерки, като създаване на регистри и др., които, ако не са добре обмислени, по-скоро биха демотивирали някого. При кампания, в която се събират много хора и трябва да се извърши много работа за един ден, понеже повечето масови доброволчески прояви от този тип не са дългосрочни, представете си как се събират на едно място няколкостотин човека и те започват да попълват няколко типа декларации. Това по-скоро би демотивирало хората да го правят", коментира Влайков.

Той обясни, че доброволните формирования, които помагат при бедствия, аварии и катастрофи, не би трябвало да попадат в сферата на този закон, защото действат според Закона за бедствията. В него техните права и задължения са урегулирани и тяхната регулация би трябвало да спада именно към този закон.  По думите му при доброволните формирования задължително има регистър и застраховки, но това е тясно обвързано с тяхната дейност. 

Влайков обаче посочи, че има много типове доброволчество, които нямат такива специфики на работа и организират по-скоро краткосрочни или спонтанни кампании. Според него за тях няма нужда от създаване на тежки регистри, защото няма кой да ги  администрира. 

"Повечето организации, които се занимават с доброволчество в България са неправителствени и те са по-скоро оперативни, отколкото административни. И една такава организация няма административен апарат и капацитет, за да поддържа такива регистри", подчерта доброволецът. Той допълни, че събирането и администрирането на стотици хиляди имена и данни е нещо, което по-скоро е безумно, отколкото полезно.

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20

Пловдив очаква 35 000 души за "Hills of Rock"

Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов.   "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..

публикувано на 25.07.25 в 08:43

Районните кметства ще получат пари от таксите за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28