За втори път, проектът „Форум театър в училище“, насочва вниманието към агресията и насилието сред подрастващите. „Изиграй гнева / Форум театър в училище“ е проект, създаден от „Театър на отговорността“ и финансиран от НФК.
Професионални режисьори, актьори, сценографи и мениджъри, вече, работят с ученици от 9-ти и 10-ти клас от училище СУ „Никола Вапцаров“, в Пловдив, за да създадат културен продукт, спектакъл, използвайки похватите на документалния и на Форум театъра. Проектът стартира през януари, за период от една календарна година.
Основна цел на проекта е да насочи вниманието на учениците към толерантността и към отношението им едни към други, за да се предотврати цикъла гняв-агресия-насилие. Това може да се случи чрез разпознаване и отработване на натрупани емоции, преди те да се проявят като действия или да се превърнат в част от поведението на младежите.
„Чрез включването им в проекта целим участниците да изградят капацитет в посока на това, да не подминават ситуациите онагледяващи агресия под различни форми в училище, в градска среща или интернет; да придобият смелост за себеизразяване и заявяване пред другите; да развият чувство на емпатия към по слабите; да развият правилни подходи за справяне с агресията (да не отвръщат с агресия); да търсят помощ от училищното настоятелство, от институции и да споделят с родителите си.
Проектът се развива постепенно. През януари проучихме средата, обстановката, проблемите на учениците в СУ „Никола Вапцаров, в контекста на темата, която експлоатираме и в момента, вече, работим с учениците. Провеждаме репетиции, запознахме ги, въвлякохме ги в методиките на нашите лични инструменти, театрални, естетически, художествени и малко по малко навлизаме в същината, и идеята на Форум театъра. Проектът е изключително разнообразен от гледна точка на неговите партньорства и професионалисти, които са включени в него. Така, че децата ги очаква една много интензивна, разнообразна и напълно безплатна програма. Нашата идея е след като направим представлението, по методите на Форум театъра в края на учебната година, следващата учебна година, първия срок, да продължим отново работата с тях и да направим още едно представление. Идеята на това представление е да надгради предишното и да го превърне в драматично-документално представление. Казвам драматично-документално, защото ще го разгърнем в мащаба на драматичния театър, но ще използваме личните истории на учениците и ще изградим заедно с тях сценария.
Към момента още не сме стигнали до историите. В момента сме на етап – арт терапия, за да отключим тяхната откровеност и смелост, за да споделят историите. Искаме да стигнем до общото звено, нещото, което свързва всички участници, всички ученици в този проект, в контекста на училището и агресията. Тепърва, предстои да разберем, за какво става дума. На базата на случките, които те ще споделят с нас, ще изградим и пиесата. При нас всичко е по желание. „Форум театър в училище“ и миналата, и тази година е в графа извънучебни дейности. Знаем, че при тийнейджърите свободното време е много ценен ресурс и те си го пазят ревниво, но ние успяхме да привлечем тяхното внимание и да се превърнем в нещо извънредно, и ценно за тях. Група от около 10 ученици, присъства на нашите занятия и репетиции, с интерес и мотивация.
Мисля, че аналоговите прояви на агресията и гнева не са нещо ново в своите измерения, момиче към момиче, момче към момче, момче към момиче, момиче към момче, различните варианти. Тепърва ще разберем как се проявяват тук, но не мисля, че е нещо по-различно от останалите училища. Въпросът е какво се е допуснало от външната среда, по някакъв начин, да проникне. За мен, лично, изкуството изгражда, възпитава и създава отношение към различния, не страх към различния. Виждате, че когато отсъства тази култура, в малките населени места, например, едно общество се превръща в затворено общество“ разказва Борис Зафиров, режисьор и художествен ръководител на проекта.
Екипът на „Театър на отговорността“ ще предложи на учениците разнообразен творчески процес, в който те ще имат възможността както да развият творческите си умения с актьорски тренинг, така и да повишат обществената си отговорност и емпатия. Освен основният репетиционен процес в проекта са включени три театрални работилници, с доказани театрали от България и Англия, както и десет работни сесии с психолог-артист, който ще ги запознае с методите на арт терапията.
През 2024, първият проект на СНЦ „Театър на отговорността“, се реализира успешно с ученици от ПГО “Ана Май”, в Пловдив. Създаденият културен продукт беше спектакълът „Kick it out!“, след чиято премиера се реализира и мини турне, в няколко български града.
Чуйте още в прикачения файл.
В разгара на лятото и в едно от изданията на предаването "Вход свободен", Ви срещнахме отново със Станислава Йорданова - учител по химия и опазване на околната среда, носител на престижната награда SUPER STEM Europe – Учител на България 2024г. и SUPER STEM Учител през 2021г. и 2022г. Отличена е с редица признания, сред които „Агент на промяната“..
„Алтер его“ - за виртуални хумор с реални усмивки Летните издания на „Алтер его“ набират скорост и височина! В тях ненатрапчиво ви припомняме моменти, звучали през годината, защото и екипът на нашия радио-хепънинг има нужда от почивка. Тази събота сме ви подготвили дебат на тема „Хумор и изкуствен интелект“. Ще обсъдим феномена..
"Всяко куче влиза в живота ни с определена мисия и има отреден смисъл в него. От нас хората зависи дали те ще го осъществят." Думи на Мира Бонжева - автор на книгата "Разговор с куче", сертифициран треньор и пламенен застъпник за добруването на кучетата. Тя е твърдо убедена, че от нас зависи дали кучето ще живее помръкнало в своята безпомощност да..
Инициативата “Активно предизвикателство за училища”, която има за цел да насърчава физическата активност и здравословния начин на живот сред учениците, отличи най-активните учебни заведения за учебната 2024/2025 година. Организаторите, oт BG Бъди активен, се фокусираха върху редовното насърчаване на физическата активност и здравословния..
С Владислав Карамфилов- Въргала проведохме разговор в ефира, изпълнен с усмивки дори през щипката тъга, скрита зад тях. Говорихме за редовия българин, който съвсем не е чужд на доброто и смеха , но под натиска на ежедневните ядове и баналната рутина на битието има нужда от някакъв подтик, който да го накара да се сети за светлата страна на живота и..