Програмата за саниране с 20 % самоучастие ще се реализира с пари от държавата, а не от Плана за възстановяване и устойчивост.
Имаме възражения по моделите, по които се санират сгради в България. Една от основните критики е, че с парите на всички се облагодетелстват малка част от хората, посочи Йордан Николов от Българската асоциация за изолации в строителството.
Той допълни, че трябват нови критерии, а не с публични средства да решим проблема и ще ни трябват 200 години да обновим сградите си, които няма и да ги има след толкова време.
Държавата трябва да разработи инструменти за кредитиране и да помогне на тези хора, които дори при облекчени условия не могат да се справят. Има много механизми в Европа, има и добри практики и в Полша, Унгария, Прибалтика. Никъде няма 100 % грант и тази практика работи, допълни Николов.
Обновяването на сградите трябва да престане да бъде политически акт и да стане бизнес, подчерта той.
Новите сгради трябва да отговарят на повишени енергийни изисквания, допълни Йордан Николов. По думите му, ако проектирането е направено както трябва, собствениците трябва да са спокойни, че тези изисквания са спазени.
Против сме тази кампанийност на процеса саниране, защото никой не може да е сигурен в качеството, смята той.
Гаранциите на строителя са описани в Закона за устройство на територията - 5 години, което е 2 пъти по-малко от ЕС. Строителят би трябвало да ги дава, но досега като че ли няма гаранционни ремонти.
Има голям порок - от схемата на саниране са изключени собствениците, които получават сградата. Договарят се общината и съответният строител, но не и собственикът, който би трябвало да ги контролира, обясни Николов.
По думите му, трябва задължително да се провери конструкцията на сградата. Първо тя да се оправи и после да се "опакова".
Начинът, по който се прави паспортизацията сега, я обезсмисля, смята още Йордан Николов.
Цялото интервю на Емил Костов с Йордан Николов от БАИС е в прикачения файл.
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...
Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции. При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..