Кампанията е продиктувана и от тенденцията болестта да се открива твърде късно, както и от високата смъртност, до която води.
Един на всеки 10 души страда от увреждане на бъбреците. Хроничните заболявания на жизнено важния орган се увеличават не само в страната, но и в световен мащаб. Това е и причината преди 15 години света да обърне внимание на проблема и да се обяви световен бъбречен ден. Той се отбелязва през тази седмица, като тази година СЗО е посочила датата 13 март.
Според последните данни в България страдащите от бъбречни заболявания са около 700 000 души. Тревожен факт е, че те се откриват късно и когато са в напреднала фаза.
Очаква се до няколко години хроничните бъбречни заболявания да се превърнат в петата причина за смърт в света, като изпреварят дори диабета, казват специалистите и припомнят, че основните рискови фактори са високото кръвно налягане, диабет, холестерол.
Бъбреците са сложно устроени органи с много биологични функции в човешкия организъм. До една пета от кръвта, която сърцето изпомпва, минава през бъбреците. Основната им функция е да пречистват кръвта от отпадъчните продукти, както и да отделят излишната течност. Хората с болни бъбреци по-често страдат от сърдечни заболявания. От своя страна, уврежданията на бъбреците са чести при хората с болно сърце.
Ранната диагноза не само ще ограничи прогресията на бъбречните увреждания, но и ще намали сърдечно-съдовите усложнения, до които се стига в последствие.
Според статистиката 9 от 10 души не знаят, че страдат от хронично заболяване. Д-р Нина Делчева от отделението по нефрология в УМБАЛ “Пловдив” е категорична, че е много важно да се търси лекарска помощ още при първите оплаквания.
“В стандартния случай, когато човек има често уриниране, парене, болка, промяна в цвят на уринирането, болка в кръста това го кара да направи преглед при нефролог. Дългогодишни диабетици също имат основателна причина да потърсят консултация с лекар.
Голяма група са и пациентите, които имат ставни болки и често приемат болкоуспокояващи, повечето от които също вредят на бъбреците”, обясни д-р Делчева.
По тази причина много пациенти не подозират, че имат такова заболяване.
“Оплакванията, който получават най-често са от други органи и системи – сърдечни, неврологични, някои имат задух, други световъртеж. Това са страничните ефекти на бъбречната недостатъчност”, разясни д-р Делчева.
Изключително важна е профилактиката и редовните прегледи, категорични са специалистите от бившата окръжна болница в Пловдив, които в последната седмица на февруари проведоха кампания за безплатни прегледи. Кампанията беше по повод деня за борба с болестта. Близо 100 души с различни оплаквания са потърсили консултация, съобщи д-р Делчева.
Тя припомни, че целта на прегледите е да се види дали пациенти с дългогодишни хронични заболявания имат увреждане на бъбреците.
“Най-тежките бъбречни заболявания най-често не болят, протичат с отоци, само с кръвно или с двата признака.
Често хора с доказано бъбречно заболяване не обръщат внимание и не проследяват заболяването”, каза д-р Делчева.
През последните месеци в бившата окръжна болница се наблюдава ръст на хората, които пристигат със сърдечно или дихателно оплакване, а след преглед се оказва, че са за включване на хемодиализа и са с тежка бъбречна недостатъчност.
10% от населението на света има установено хронично бъбречно заболяване. При диабетиците обаче между един и трима души развиват проблем или това са 40% от тях, коментира завеждащият на отделението по ендокринология д-р Станимира Станчева.
Рисковите фактори за бъбречен проблем при захарен диабет са лош метаболитен контрол, голяма давност на диабета, нездравословно хранене, злоупотреба с медикаменти и сол.
По думите й е изключително важно да се знае, че има няколко изследвания, които могат да помогнат на лекарите да разпознаят бъбречното заболяване рано. Това са изследването на урината, кръвта и артериалното налягане.
Наличието на белтък в урината е един от най-ранните тестове, които показват наличието на бъбречно заболяване. Според нея много е важен контролът върху наличните клинични заболявания. Това включва системно проследяване на кръвната захар и на гликиран хемоглобин за пациентите с диабет и регулярно измерване на кръвното налягане и избягване на прекомерно приемане на лекарства, придържане към назначената от специалист терапия, редовни прегледи. Препоръчително е пациентите да спрат тютюнопушенето, да увеличат физическата активност, да се придържат към диетично хранене и да водят борба с наднорменото тегло.
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...
Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции. При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..