Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конституционният съд прилича на държавата и е в разпад

Диана Дамянова
Снимка: Ани Петрова

Едва ли ще се стигне до конституционна криза, въпреки че цялата институционална драма в отечеството е много висока, защото последните години бяха години на разпад на всякакви форми на държавност. И това, което виждаме в момента в Конституционния съд (КС) е една от малките искри, които проблясват. Така коментира в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив PR експертът Диана Дамянова случващото се в държавата през последните дни. 

По думите ѝ до няколко дни този въпрос ще се реши по един или друг начин. Според нея бързо ще се произнесе и ще сложи край на драмата, тъй като решението му е окончателно и не подлежи на обжалване. По думите ѝ обаче тон за лошата работа на институциите дава именно Народното събрание, което работи вече два месеца и е приело нула закона, а в замяна на това е приело 20 декларации и още толкова комисии. 

Дамянова посочи, че в България няма нужда от конспиративни мисли как изчезват близо 800 бюлетини, защото много голяма част от нещата се случват от обикновена човешка глупост и немарливост. Тя обаче подчерта, че изчезването на тези бюлетини, които могат да се окажат решаващи за влизането на още една политическа сила в парламента, води до мисълта за някакъв политически и технически инженеринг, отколкото за чиста случайност. 

Тя посочи, че доказателствената част по искането за цялостно касиране е била много слаба и тя не се гледа от съда и затова той гледа единствено доказателствената част за частично касиране на вота. 

"Каквито и да са в ЦИК, те имат практика за провеждане на изборите. Те са казали: дайте да оповестим резултатите, а КС са казали: не, ние ще ги оповестим, когато си издадем решението, т.е. когато вече битият е бит. И в този смисъл Конституционният съд тръгна в много неприятна посока от гледна точка на публичността - това не е въпрос на комуникация, а въпрос на уважение към българския гражданин. Той не е особено уважаван от своите институции и в замяна на това и той не уважава институциите си и сме си много добре", коментира PR експертът и допълни: "Истината е, че Конституционният съд на държавата е такъв, каквато е държавата, а той е в разпад. Ето това виждам аз!"

Според нея, ако трябва да се разпуска нещо в държавата, то трябва да бъдат разпуснати политиците, защото те са дали този лош тон. 

"В България има две причини хората да не отиват да гласуват. Едната е недоверието в изборния процес, в неговите правила, в неговата честност и почтеност. Основната причина обаче, която кара огромна част от българите да не гласуват и след днешните събития много по-голяма част от тях няма да гласуват е, че те са отвратени от собствените си политици. Българският политически елит е далеч под нивото интелектуално, морално и всякакво, на българския народ и той не иска тези хора да го представляват. Не ме питайте защо българите не станат в един ден да отидат да гласуват и да ги изметат, може би защото това има на български политически пазар. Политиката в България е непрестижна дейност, тя е дейност в която трябва да умееш да крещиш, да квакаш, да се държиш неприлично. Само тонът, само речниковият фонд в българския парламент е толкова ужасен, че не би трябвало деца от втори до 12-и клас да го слушат, за да не им се развали граматиката", заяви Диана Дамянова.

Според нея, ако в българския политически живот има някаква голяма изборна манипулация, тя е преди, а не в деня на изборите. По думите на PR експерта въз основа на цялата тази манипулация идва едно Народно събрание, което не представлява българския народ, защото то е унизително. "Всичко това кара хората да се затварят в черупките си, да гледат собствения си живот и да се отнасят с огромна доза сарказъм и тежка ирония към собствения си политически елит", подчерта Дамянова.

Тя е категорична, че въпреки това има държава, дори да е лоша. Тя не може да функционира правилно, защото в България липсва гражданско общество. По думите ѝ в България не става дума за беззаконие и липса на държава, а по-скоро за тежко наследство. 

Чуйте повече в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С мълчанието си институциите помагат за страха от еврото

Митът, че с въвеждането не еврото цените в България ще се покачат драстично, е потвърждение на приципа, че нещо повторено 100 пъти хората започвата с него, каза в предаването "Точно днес" Богимил Николов от организацията "Активни потребители". Като аргумент за обратната той даде пример със страните, които са апрели еврото и в които с годините..

публикувано на 20.05.25 в 09:00

Изборите в Румъния бяха "за" или "против" Европа

Румъния вече има избран нов президент. Независимият кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан победи с 53,6% от гласовете крайнодесния Джордже Симион, който получи 46,4%. Избирателната активност достигна близо 65 процента.  Това е най-голямата избирателна активност  на втори тур на президенстки избори и въобще през 21-ви век  в Румъния.  Изборът..

публикувано на 19.05.25 в 16:40

Необходими са допълнителни 260 хил. лева за заплатите на сестрите

За да се изравнят заплатите на медицинските сестри в училищата и детските градини в Пловдив с тези в яслите, Община Пловдив трябва да осигури допълнителни 260 000 лева. Това заяви главният скертера на Община Пловдив Ангелина Топчиева по повод информацията от КТ „Подкрепа“, че стартират процедура по Закона за уреждане на колективните трудови..

публикувано на 19.05.25 в 15:07

Над 4800 зрелостници ще се явят на ДЗИ в Пловдив и областта

Държавните зрелостни изпити в 12 клас в ще се проведат през тази седмица. Зрелостниците ще положат изпит по български език и литература на 21 май и на 23 май, ще се явят на втората матура. Тази година в Пловдив и областта, в 70 училища ще се проведе първият ДЗИ по БЕЛ, в общо 406 зали ще пишат 4878 зрелостници. Данните съобщи началникът..

публикувано на 19.05.25 в 14:05

Изкуственият интелект може да помага при търсене на работа

Изкуственият интелект може да помага  при търсене на работна ръка. При ясно зададени критерии той извършва дейността по-бързо и прецизно от човек, каза  д-р Росица Стелиянова от Института за икономически изследвания при БАН. Тя е и директор Програми и проекти на АИКБ. Д-р Петър Атанасов от ПУ "Паисий Хилендарски" пък подчерта, че страната ни..

публикувано на 19.05.25 в 07:52