Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изяде ли "мишката" книжката? Уверено вървим натам

Асоциация "Българска книга" и социологическата агенция "Алфа рисърч" са инициатори на дискусия, посветена на читателските практики в България в периода от 2006 до 2022 г.  Дискусията се провежда в Софийския университет.

Там ще бъдат представени доста стряскаши резултати – данни от тяхното изследване по темата. Между 30 и 40% са нечетящите хора в България, гласят те.

Всяка изминала година резултатите не са окуражаващи. Вероятно това е и едно от обясненията за случващото се в обществото. Нечетящите не могат да развият критично мислене и да обработват коректно морето от дезинформация – коментира пред Радио Пловдив Десислава Алексиева, председател на УС на Асоциация „Българска книга“.

Хората под 30 г. голяма чат от тях просто не четат книги.  Това се дължи много и на конкуренцията на дигиталните устройства и времето прекарвано в интернет.  

За периода на изследването - последните 16 години, „Хартиеното“ четене е намаляло с поне 15%, за сметка на дигиталното и то при младите. Четеното на хартиен носител обаче дава на мозъка едно триизмерно възприятие, до помага на процеса на запаметяване на информацията.  Така се развива т.нар „задълбочено четене“ - обснява Десислава Алексиева. 

Вече дори не става дума за въпрос на ценности, а на достъпност до информацията. В интернет това е много по-лесно, но тази информация не задържа задълго вниманието!

Има и друго – живеещите в малки населени места, без книжарници и с малка библиотека, по-малоимотните и необразовани, които живеят в периферията,  точно те избират лесния път на краткото, дигитално четене.

Трябва да се започне  с развиването на четивната грамотност още от началния курс в училищата. Именно там трябва да се иктивизира интересът на децата към четенето.

Случващото е стряскащо. Ние просто оставаме без следващо поколение четящи хора. Това води до катастрофални опасности за развитието на всички сфери на живота, започващи с икономиката - констатира председателката на Асоциация "Българска книга". 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56