Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изяде ли "мишката" книжката? Уверено вървим натам

Асоциация "Българска книга" и социологическата агенция "Алфа рисърч" са инициатори на дискусия, посветена на читателските практики в България в периода от 2006 до 2022 г.  Дискусията се провежда в Софийския университет.

Там ще бъдат представени доста стряскаши резултати – данни от тяхното изследване по темата. Между 30 и 40% са нечетящите хора в България, гласят те.

Всяка изминала година резултатите не са окуражаващи. Вероятно това е и едно от обясненията за случващото се в обществото. Нечетящите не могат да развият критично мислене и да обработват коректно морето от дезинформация – коментира пред Радио Пловдив Десислава Алексиева, председател на УС на Асоциация „Българска книга“.

Хората под 30 г. голяма чат от тях просто не четат книги.  Това се дължи много и на конкуренцията на дигиталните устройства и времето прекарвано в интернет.  

За периода на изследването - последните 16 години, „Хартиеното“ четене е намаляло с поне 15%, за сметка на дигиталното и то при младите. Четеното на хартиен носител обаче дава на мозъка едно триизмерно възприятие, до помага на процеса на запаметяване на информацията.  Така се развива т.нар „задълбочено четене“ - обснява Десислава Алексиева. 

Вече дори не става дума за въпрос на ценности, а на достъпност до информацията. В интернет това е много по-лесно, но тази информация не задържа задълго вниманието!

Има и друго – живеещите в малки населени места, без книжарници и с малка библиотека, по-малоимотните и необразовани, които живеят в периферията,  точно те избират лесния път на краткото, дигитално четене.

Трябва да се започне  с развиването на четивната грамотност още от началния курс в училищата. Именно там трябва да се иктивизира интересът на децата към четенето.

Случващото е стряскащо. Ние просто оставаме без следващо поколение четящи хора. Това води до катастрофални опасности за развитието на всички сфери на живота, започващи с икономиката - констатира председателката на Асоциация "Българска книга". 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Лоша миризма заради липсваща канализация тормози хората в Брезово

Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма.  Според Добревски преди..

обновено на 16.07.25 в 19:22

ВиК бори сушата в Брестовица... с мониторинг

Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..

публикувано на 16.07.25 в 16:19
Георги Киряков

Протестите срещу прокурорския произвол са за правова държава

Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков.  Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..

публикувано на 16.07.25 в 10:29

2700 заявления за помощ за отопление са подадени в Пловдив

Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...

публикувано на 16.07.25 в 09:08

Таксите за платено висше образование ще се намалят до 40%

Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите.  Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..

публикувано на 16.07.25 в 08:59