Втори ден лидерите на страните от ЕС обсъждат повишаването на силите за отбраната на съюза и помощта на Украйна. В същото време задържаха кмета на Истанбул и още 100, което предизвика вълна от протести. Българин, работещ за ООН, загина в Ивицата Газа.
"Бушуващите конфликти са резултат от създадената неопределеност и доста агресивната информационна война, която доведе до объркване на хората и политиците. Но последните стъпки са добри, защото водят до консолидация на Европа, а движението напред наистина зависи от визията на ЕС за развитие и просперитет", каза в предаването "Точно днес" бившият военен министър Велизар Шаламанов.
Той определи като закъсняло, но възможно това, което прави сега Европа, за да засили силите си за отбрана. "Тези промени щяха да са много по-ефективни и вероятно щяха да възпрат руската агресия, ако бяха стартирали 2014 г.".
Общата покупка на оръжия е изключително важна стъпка, механизмът "Save" по същество е инвестиционен фонд със 150 млрд., от който страните могат да ползват заеми при много изгодни условия. Това, заедно с изключването на военните разходи от дефицита, е сериозен стимул да се направят тези разходи и гаранция, че в отбранителната индустрия ще има дългосрочни инвестиции и ще се облекчат процедурите, допълни Шаламанов.
"Най-важното, което трябва да разберем, е, че кандидатстването за тези заеми, по възможност за многонационални проекти, зависи от добре разработени национални програми. Нашата програма, приета миналата година, подлежи на оценка за изпълнението и вероятно сериозно преразглеждане", каза още той.
Дали адекватно ще се възползваме от тези възможност, зависи изцяло от нас и политиците ни, подчерта бившият военен министър. "България пропусна първите 10 години, а бяхме първите с приета от МС национална програма като стратегия за превъоръжаване. Сега, когато това е приоритет № 1 на ЕС, мисля, че България може да навакса последните 10 години, и то с модерни технологични решения", допълни той.
Цялото интервю на Яница Марова с Велизар Шаламанов е в прикачения файл.
Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..
Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..
След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..
От Италия включваме монсеньор Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..
Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..