Изложбата „Те бяха” се открива днес в Регионалния исторически музей – Пловдив. Представени са хладни и огнестрелни оръжия, ордени, военни карти, снимки, документи и експонати, съхранявани във фонда на Тракийското дружество „Войвода Руси Славов”.
Сред експонатите има ордени за храброст, връчвани за изключителна доблест и героизъм, както и редки исторически карти, отразяващи териториалните промени на България след войните и международните договори в края на 19-и и началото на 20-и век, посочват от музея.
Тракийското дружество „Войвода Руси Славов” е едно от най-старите и активни тракийски дружества в България. Основано през 1879 г., то обединява потомците на тракийските българи, съхранява историческата памет за тяхната борба и защитава националното културно наследство. През годините дружеството играе важна роля в опазването на тракийската идентичност, организирането на възпоменателни събития и събирането на ценни исторически артефакти.
Изложбата „Те бяха” предлага на посетителите възможност да се докоснат до богатото военно и културно наследство на тракийските българи, да научат повече за техния принос към българската военна история и да почетат паметта на героите, отдали живота си за националния идеал, се казва още в съобщението.
Събитието е съвместна инициатива на РИМ – Пловдив, Тракийското дружество „Войвода Руси Славов” – Пловдив и Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва – Пловдив по повод Деня на Тракия и празника на втора българска армия, посветен на 112 години от превземането на Одринската крепост.
Денят на Тракия се отбелязва от 1914 г. по инициатива на тракийските дружества в България и с постановление 62 на Министерския съвет от 23 март 2006 г. Годишнина от превземането (1913) (13 март стар стил) от Българската армия на Одринската крепост по време на Балканската война (1912-1913). На този ден се отбелязва подвигът на българските воини, загинали край Одрин, както и паметта на хилядите тракийски бежанци.
Основно училище "Гео Милев" в село Белозем, известно повече като Щъркеловото училище, тъй като на покрива му гнездят 20 двойки щъркели, навършва 180 години. Годишнината ще бъде отбелязана с празничен концерт тази вечер в Народно читалище „Просвета“ в селото. Училището е едно от най-старите в Пловдивска област. То е създадено през 1845 година от..
На 15 май от 18:30 ч. в Конферентна зала на НБ „Иван Вазов“ (вход от ул. „Иван Вазов“) Александър Николаев ще представи книгата си „Историята на Адам“. В изданието са разгледани теми като: „Какво е общочовешка история“, „Каква е връзката на общочовешката история с Библията“, „Днешните световни събития като продължаващи общочовешката история“,..
56 участници от 6 български висши училища, както и от Атинския национален и Каподистриев университет ще се включат в Двадесет и седмата национална конференция за студенти и докторанти с международно участие под надслов „Пробуждането на езика – трепет и/или бунт“. Тя е посветена на 130-годишнината от рождението на Гео Милев и 140 години от..
Изложба „Отново заедно“ в галерия „Капана“ събира възпитаници на Сценични кадри за 50 –годишния юбилей на училището Изложбата представя творби на 65 творци - живопис, графика, скулптура, съвременно изкуство, видео, костюми от кинофилми, театрални кукли, фотография, бижутерия и др. Няколко поколения именити творци, завършили уникалното за..
В Народна библиотека „Иван Вазов“ тази вечер ще се открие изложба на Дафи Парталска. Художничката ще представи Метода Зентенгъл за рисуване на структурирани и повтарящи се модели от дъги, линии, кръгове и елипси, съчетани в сложни плетеници. Методът е разработен от Мария Томас и Рик Робъртс преди 20 години, като начин за релакс и..