Психолога Георги Млеканов коментира в програма "Точно днес" идеята на МОН да се забранят мобилни телефони в учлище.
Според него вече има нагласа да се мисли за забрана на мобилните устройства в училище и у нас. По думите му "геймингът" е новата модерна болест, както я определи и Световната здравна организация
Много страни тепърва я изследват и предприемат различни мерки. Преди два месеца в Австралия забраниха на лица под 16 години да използват социални мрещи, в Турция се обмисля такъв закон, в Испания, във Франция и в редица други страни, които виждат проблемите, които произтичат от тази зависимост и предприемат мерки. Нормално е и в България да ги приемем, смята психологът.
Той смята, че цялото общество - учители, родители трябва да поемат адекватни мерки и да има контрол върху присъствието на децата им в социалните мрежи.
Ако ние нямаме време за децата си има хора в онлайн пространството, които имат време за тях и за съжаление това време, което те имат често го показват в новините с неприятни последствия, предупреди Млеканов и допълни, че лично той е "за" тази забрана.
Според него в голяма степен родителите може да не се съгласни с въвеждането на тази забрана, защото не знаят каква е опасността за децата и не са наясно с последствията.
По думите му трябва експерти да решат дали да бъде пълна или частична тази забрана, а не родителите
Това е все едно да даваме съвет на доктора как да ни оперира, посочи Млеканов и допълни:
Често се говори за последствията от мобилните устройства. Че децата не са мотивирани, че не са концентрирани но това са следствия на увреждания, които се получават в ранна детска възраст. То е закърмено с телефона. То се храни с телефона, ходи до тоалетна с телефона. Въздействието на телефона не му позволява да развие потенциала на своя мозък, то да развие сивото и бялото вещество както и невроните в мозъка. Виждате колко слачаи на деца има със специални потребности, които са придобити, а не са наследствени.
Той смята, че проблемът трябва да се разреши при най-малките, защото при 15 годишните вече е късно. По думите му зависимоста, която се развива към социалните мрежи е различна при момичетата и момчетата.
При момичетата развиват зависимост към това харесване, одобрени в мрежата и сблъсъка след това с реални свят е проблем. Момчетата пък развиват зависимост към игрите.
Ние, като родители, трябва да сме много внимателни с това, защото това изкривява представата им и за реалността. По този начин ние вървим срещу природата, допълни психологът.
Важно е на първо място да осъзнаем какво ни дават социалните мрежи и какво може да ни отнемат и къде е границата. Ние зависим от дигитализацията, но нашето съзнание не трябва да е зависимо от телефоните.
Разговорът с Георги Млеканов може да чуете от прикачения звуков файл.
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..