"Всичко това е твърде деликатна система, която се нарушава. Най-очевидният пример е, когато пресичаме часови зони и т.нар. "джет лаг" (временно разстройство на съня, което се появява, когато се пресичат часовите зони твърде бързо и вътрешният часовник на организма не може да се справи - б.р.) при дълги полети. В случая със смяната на времето става дума за един мини "джет лаг", минимално часово отлагане на тези цикли и объркване на организма, който е свикнал да се движи съобразно дължината на светлината през деня. И в този смисъл е някак си насилствено два пъти годишно да се сменят тези твърдо установени цикли на живота, на организма и да бъдат вкарвани в този чисто икономически вариант на цикъл със съображение за това кое е по-полезно за икономиката и функционирането на икономически и социални системи", коментира той.
Той посочи, че според статистиката, при смяната на времето се увеличават случаите на инфаркти, сърдечни кризи и т.н. И допълни, че особено неприятно е това, което става с децата, тъй като те са твърде чувствителни и особено с учениците.
"Всеки учител и родител знае, как децата, които не са толкова свикнали да променят денонощния цикъл на живота си, са уморени, влачат се в час и им е трудно да свикнат. Същото е и с хора, които не са толкова пъргави в своята физиологична настройка. Те също страдат, уморени са и минават седмици да се адаптират. И когато са се адаптирали съвсем, трябва отново да се пренастройват с новата смяна на времето", каза д-р Канов.
Според него дефицитът на политическа воля в България е много тежък за всякакви всякакви проблеми, включително и този. Освен това Европейският арламент и Европейската комисия, които трябваше да излязат с някакво решение, оставиха държавите сами да решават. Вариантът е това да се реши с референдум у нас, но за това се иска политически гигант, който да постави този въпрос пред обществото. Психиатърът е на мнение, че 90% от българите не обичат смяната на времето, но едва ли ще се намери политическа воля за това.
Чуйте повече в звуковия файл.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..