"Всичко това е твърде деликатна система, която се нарушава. Най-очевидният пример е, когато пресичаме часови зони и т.нар. "джет лаг" (временно разстройство на съня, което се появява, когато се пресичат часовите зони твърде бързо и вътрешният часовник на организма не може да се справи - б.р.) при дълги полети. В случая със смяната на времето става дума за един мини "джет лаг", минимално часово отлагане на тези цикли и объркване на организма, който е свикнал да се движи съобразно дължината на светлината през деня. И в този смисъл е някак си насилствено два пъти годишно да се сменят тези твърдо установени цикли на живота, на организма и да бъдат вкарвани в този чисто икономически вариант на цикъл със съображение за това кое е по-полезно за икономиката и функционирането на икономически и социални системи", коментира той.
Той посочи, че според статистиката, при смяната на времето се увеличават случаите на инфаркти, сърдечни кризи и т.н. И допълни, че особено неприятно е това, което става с децата, тъй като те са твърде чувствителни и особено с учениците.
"Всеки учител и родител знае, как децата, които не са толкова свикнали да променят денонощния цикъл на живота си, са уморени, влачат се в час и им е трудно да свикнат. Същото е и с хора, които не са толкова пъргави в своята физиологична настройка. Те също страдат, уморени са и минават седмици да се адаптират. И когато са се адаптирали съвсем, трябва отново да се пренастройват с новата смяна на времето", каза д-р Канов.
Според него дефицитът на политическа воля в България е много тежък за всякакви всякакви проблеми, включително и този. Освен това Европейският арламент и Европейската комисия, които трябваше да излязат с някакво решение, оставиха държавите сами да решават. Вариантът е това да се реши с референдум у нас, но за това се иска политически гигант, който да постави този въпрос пред обществото. Психиатърът е на мнение, че 90% от българите не обичат смяната на времето, но едва ли ще се намери политическа воля за това.
Чуйте повече в звуковия файл.
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..
Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..
Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..