Според политолога Страхил Делийски невинаги крайната цел на вота на недоверие е сваляне на правителството. По думите му той е един от инструментите на опозицията да наложи някаква тема в дневния ред, да предложи алтернатива по тази тема и да покаже на избирателите си, че изпълнява някакви ангажименти.
"В този смисъл смятам, че вносителите ще постигнат своите цели по отношение на позициониране на партиите спрямо властта. Ясно е, че една от целите е, да се разкаже на обществото кой управлява и кой не управлява, така че "Възраждане" да се самоизтъкне като основна политическа сила, за разлика от ПП-ДБ. Най-вече това е идеята. И втората цел е да се вкара социалистическата партия в режим на подкрепа на правителството по тема, чиято проблематика касае някаква част от избирателите на БСП. В този смисъл от страна на "Възраждане" това е и обръщане към избиратели на БСП, които повече или по-малко се чувстват осиротели от своите представители", коментира Делийски.
Ако започне да се злоупотребява с която и да е парламентарна процедура, включително и вота на недоверие, ще има съменние за някаква умишлена намеса и злоупотреба, обясни политологът по повод заявките от "Възраждане", че ще внесат втори вот на недоверие, този път за злоупотреби и корупция.
По думите му засега изглежда, че хоризонтът на този кабинет е юни месец, до излизането на конвергентния доклад за влизането на България в еврозоната. Но по-големият проблем е, че не е ясно какво ще се прави, смята анализаторът. той посочи, че този хоризонт е изключително къс за която и да е изпълнителна власт, както и за целеполагането на даден политически елит. Според него по-важни са дебатът, разбирането и формулирането на това какво ще се прави след този доклад.
Делийски изтъкна, че и на това правителство основната му свръхцел е просто да съществува, без да е ясно какво ще прави, като всички разговори са в тази посока - как ще се съставят мнозинства, кой кого ще подкрепя и докога. Другата тема е за постовете, а разговорът за конкретните публични политики изцяло липсва, подчерта политологът и добави, че така хората губят интерес към това, какво правят властимащите.
Страхил Делийски изтъкна, че поведението на Делян Пеевски в тази ситуация е легитимно, защото основната цел на партиите и политиците е да максимизират политическа власт, с уговорката, че силата на Пеевски е функция на слабостта на останалите партии. Той допълни, че тези партии се опитват дори, когато демонстрират някакъв конфликт и борба с него, да се борят на терена на неговото разбиране за политика, а не играят своята политическа игра.
"Това е огромният проблем. Защото, колкото и да иска да максимизира власт, на този етап изглежда, че политическата и електорална подкрепа за г-н Пеевски има своя лимит и той е такъв, че не може при наличието на силни останали партии, да му гарантира властта", смята анализаторът.
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..