Форумът има за цел да подготви майките и бащите, ако не са медицински лица как по-лесно да се ориентират в ситуацията и да предприемат правилните стъпки.
Специалистите съветвaт първо родителят да прецени дали детето е в съзнание, или не, дали диша, или не.
„Ако пациентът е в безсъзнание и не диша максимално бързо трябва да се започне със сърдечния масаж и спасителните вдишвания. Това цели да се осигури адекватната циркулация на кръвта и да дадем възможност на детето до пристигне на специализираните екип да поддържа жизнените си функции. Когато детето диша и е в безсъзнание, когато се задави, действаме по по-различен начин“, каза д-р Дренски.
Той обясни още, че по време на форума за развенчали някои митове като това, че детето се обръща с главата на долу за да изплюе това, с което се е задавило или че при задавяне се бърка с пръсти в устата му.
„При задавяне трябва да видим дали има достъпни неща за изваждане в устата, т.е. нещо, което виждаме с просто око и можем да го извадим. Ако няма такова нещо, преминаваме към 5 удара по гърба с идеята да създадем вибрации, които да подпомогнат по-бързото отделяне на това нещо. Обикновено в рамките на 2-3 удара детето изкашля заседналата частица.
Ако обаче не са успешни тези удари, обръщаме детенцето по гръб с лице към нас и удряме пак 5 пъти по гръдната кост. Отново с идеята да се създадат вибрации.
При по-малките деца това се прави, държейки детенцето. По-големите ги поставяме да се облегнат на стол или при тийнейджърите можем да използваме техниката с абдоминално притискане“, обясни д-р Дренски.
Обясни още, че рана не се промива със спиртна напитка или алкохол, а с физиологичен разтвор и топла вода със сапун. След това се прави превръзка.
Според д-р Дренски е хубаво всеки родител в спешната си аптечка у дома да има противоалергичен медикамент както на капки, така и на гел, за да могат при алергична реакция да я третират.
„Ако тя е по-тежка – затрудняване на дишане, подуване на лицето, устните, езика – тогава бързо трябва да се потърси медицинска помощ“, отбеляза д-р Дренски.
РЗИ-Пловдив стартира лятна кампания за активиране на електронно здравно досие на граждани. Тя започна днес и ще продължи до петък в мола в район "Западен". На специално разкрит пункт от 10:00 до 16:00 часа служителите на здравната инспекция оказват съдействие на пловдивчани за активиране на приложението „еЗдраве“. Процедурата за..
Търговците ще успеят да спазят срока за преетикитиране и обозначаване на цените в евро и лева от 8 август, но пред тях ще има технически предизвикателства. Това коментира Венцислав Николов, председател на Българска ритейл асоциация. По думите му трудно ще бъде изписването на цените в двете валути при дрехите и обувките през летните..
Общото събрание на членовете на асоциацията в театралната област настоява за спешно отпускане на средства за сценичните изкуства, заради намалената с над 29% субсидия в сектора и редуцирането на приходите на театрите с 5 на сто. В писмо до министъра на културата те предупреждават, че има реална опасност институциите да не могат да изплатят..
Смяната на лева с еврото вече чука на вратата ни. Европейският парламент в Страсбург и Съветът по икономически и финансови въпроси в Брюксел казаха „да“ на България за влизането в единната валута от 1 януари 2026 г. С това страната ни ще стане 21-вия член на еврозоната. Търговците имат месец да се подготвят преди изписването на стоките и услугите да..
С демонстрации на оказване на първа помощ на пострадали, обучение по основни техники и указания за действия и реакции при извънредни ситуации в Пловдив бе отбелязан Световния ден на парамедика. Спасители и доброволци от различни градове на страната разговаряха с възрастни и деца за добротворчесвото, за призванието да помагаш на попаднал в..