Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бачковският манастир се подготвя за Великден, изгражда фиала

В Бачковския манастир тече усилена подготовка за посрещане на поклонниците за Великден. На втория ден след Възкресението там се провежда най-старото литийно шествие у нас. Хиляди миряни от цялата страна и чужбина се включват в поклонническия път на чудотворната икона на Света Богородица до местността Клувията. През годините миряните споделят, че светинята не тежи, напротив дава им сили да са във висините, докато изминават 4-километровия път до местността.

Водим  Ви на разходка из Бачковския манастир. Разходка в духовните тайнства, които предстоят през следващите дни. Разходка и в двора на светата обител, чиято фиала с мраморна резба се очаква да краси пространството още по Великден. Представлява беседка от мрамор в средата, на която има фонтанче. В момента текат последни довършителни работи по изграждането й. 

 „Правенето на подобни неща в манастирите е още от времето на първите манастири в Близкия Изток, в Египет и в Сирия, където е много по-топло. Лятото особено има големи жеги и там са правели подобни фиали. Това представлява нещо като беседка в средата, на която има фонтанче. Използвала се е като разхлаждащо място в тежкия климат“, обясни Стамен Пепелишев, уредник на манастирския музей. 

Тази традиция продължава да се развива и се пренася в Светогорските манастири, които на практика са основани от монаси, напуснали Синай, след като мюсюлманите завземат Египет, Синай, който е център на ранното християнство. Част от монасите се преместват в ръкава на Света гора на Халкидики и там започват да изграждат манастири. По този начин възниква Атонска област, а повечето манастири, включително и Зографския, имат фиали. 

А вече и Бачковският манастир ще разполага с фиала. „Това е първата фиала от това качество, която се прави в България. Това е мрамор с каменна резба. Остава да се направи покривът. Куполът ще е метална конструкция“, каза Пепелишев. 

Прецизно изработени са орнаментите по мраморната резба на фиалата. „Отпред на таблата, които опасват фиалата е кръста с флорални орнаменти. Вътре, където е самият фонтан, има лъвове. Лъвът е български символ, още на старата българска държава. 

Има и гълъби, които са символ на Светия дух“, разясни Пепелишев. В горния край на фиалата, точно под купола, са изобразени пауни. Паунът е божията птица, наричан е още императорската птица, обяснява Стамен Пеплишев.

Докато текат довършителните дейности, духовните също са в разгара си. В средата сме на страстната седмица, наречена още велика. Това е последната седмица от земния живот на Исус Христос, дни изпълнени със страдания, но и прелюдия към вечния живот. През всеки един от тях църквата възпоменава чрез специални богослужения пътя на Христос към Голготата и изкупителното му дело. 

 „С настъпването на тези велики празници подготовката на братството на светата обител е доста динамично, защото поклонниците, който пристъпват прага на манастира ни са много и ние се стараем да обгрижим всеки, да обърнем внимание на неговото търсене. Полагаме всекидневни грижи за Бачковския манастир, за да може всички, които идват да усетят топлината, уюта и мира в своите души“, казва Йеромонах Евтимий, брат на Бачковската света обител. 

 Йеромонах Евтиймий вече четвърта година е в Бачковската света обител, а за монах е подстриган през 2023 година. „Когато дойдох в светата обител за първи път беше в първите седмици на великия пост. От тогава насетне се наслаждавам всеки ден на божието творение, на божия промисъл и съм благодарен на божията майка, че ме доведе тук, в нейния свещен дом, където от хилядолетия се пази нейният образ, нейната чудотворна икона, която всички познаваме като Бачковска“, добави йеромонах Евтимий. 

Каза още, че в рода си няма предци, които да са били духовници, но още от малък е чувствал вярата близо до себе си. Участва в ежедневната поддръжка на манастира, но и в приготовленията за Великден и в богослуженията. 

 И тази година Бачковският манастир ще спази традицията на велики четвъртък да боядиса хиляди червени яйца. „Всяка година по традиция това са според числото на годината, т.е. 2025“, уточни йеромонахът. Освен традиционната бройка яйца, ще бъдат боядисани и всички, които са донесени от дарители. В процеса се включват служители на светата обител и доброволци, които помагат по време на светлите празници. 

 Яйцата се обагрят само в червено. Първото задължително се оставя в олтара на църквата и остава там до следващата година. А останалите ще бъдат раздадени на богомолците, които идват в манастира. В първия ден на светлата седмица – понеделник- ще се проведе традиционното литийно шествие, в което чудотворната икона на божията майка се пренася до местността Клувията. Там тя е била открита през 1604 г. В литията се включват стотици миряни, които молят за изцерение, деца или просто благодарят за оказаната помощ от Божията майка. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Дано държавата да не се пречупи и да спре войната по пътищата

За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи.  Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..

обновено на 18.04.25 в 17:22

Важно е днес всеки един от християните да се помоли в храма

Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък.  Срещаме ви с доц.  Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..

обновено на 18.04.25 в 09:51

Арменците в Пловдив се подготвят за Възкресение Христово

От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме  отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..

публикувано на 18.04.25 в 06:55

Правителството го чака серия от вотове, но "керванът ще върви"

И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..

публикувано на 17.04.25 в 16:44
Петър Мишев от КНСБ

Около 113 лв. средно ще струва трапезата за Великден

Преди великденските празници каква храна купуваме и с колко е тя по-скъпа от миналогодишната? Има ли ръст или пък спад в търсенето на традиционните за великденската трапеза агнешко, козунаци и яйца? Темата коментира Петър Мишев,  финансов анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Има известен ръст на..

публикувано на 17.04.25 в 16:00